Nivea’nın Sahibi Kimdir?-“Herşey sizinle başlar.” :)

Nivea, merkezi Almanya’nın Hamburg kentinde bulunan Beiersdorf şirketinin cilt ve vücut bakım ürünleri markasıdır. Beiersdorf şirketi 28 Mart 1882 tarihinde eczacı Carl Paul Beiersdorf tarafından kurulmuştur. Nivea markası ise Aralık 1911’de şirketin ikinci sahibi eczacı ve girişimci Oskar Troplowitz‘in zamanında oluşturulmuştur.

Troplowitz lanolin kullanarak cilt kremi için ilk kararlı emülsiyon formülünü geliştirmiştir. Ardından bu formül Beiersdorf şirketinin bir diğer markası olan Eucerin için kullanılmış ve ardından Nivea markası da aynı formülü baz alarak geliştirilmiştir.

Nivea ismi latince kökenlidir ve “kar beyazlığı” anlamına gelir. Ürünlerinde ayrıca parfümde kullanan marka, 1930’larda güneş kremi, tıraş kremi ve şampuan üretimiyle de piyasada pazarını genişletmiştir. 1911 yılında tanıtılan ilk Nivea kremi lanolin içeriklidir ve türünün ilk örneğidir. Lanolin koyun yününde bulunur ve esasen Nivea’nın özel formülünün temelini oluşturmaktadır.

Nivea markasının kuruluşundan yedi yıl sonra şirketin sahipleri Oskar Troplowitz ve Otto Hanns Mankiewicz‘in ölümlerinin ardından 1 Haziran 1922 tarihinde Beiersdorf limited şirketi halini almış ve Willy Jacobsohn yönetim kurulu başkanlığı görevini almıştır. Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Nivea markası ürünleri sürekli olarak geliştirilmiş ve pazarlama teknikleri açısından da farklı yenilenen paketleme yöntemleri kullanılmıştır. 1930’larda yeni ürünlerini Nivea markası adı altında piyasaya süren Beiersdorf şirketi, Almanya’da yükselen nasyonel sosyalist hareketten doğal olarak etkilenmiş ve şirketin yönetim kurulunun Yahudi üyeleri uzaklaşmak zorunda kalmıştır. Bu nedenle eski yönetim kurulu başkanı Jacobsohn 1933 – 1938 yılları arasında Nivea’nın yurt dışı bağlantılarını Amsterdam‘dan yönetmiştir.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Beiersdorf şirketinin Hamburg kentinde bulunan fabrikası ve yönetim merkezi atılan bombalar sonucunda yıkılmıştır. Bu yıkıcı sürecin ardından bir de üzerine Nivea markası diğer ülkelerdeki marka haklarını kaybetmiştir. Fakat, savaş sırasında şirketin pazarlama sorumlusu olan Elly Heuss-Knapp‘ın şirketi ve markayı Nazi ideolojisinden uzak tutması meyvelerini hızla vermiş ve toparlanma oldukça hızlı gerçekleşmiştir.

Günümüzde Nivea markası kişisel bakım ürünleri olarak bilinen alanda neredeyse tüm ürünleriyle piyasadadır ve Beiersdorf şirketinin de esas markası olarak bilinmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*