Nikola Tesla kimdir?-İcatları nelerdir?

İcatları ve buluşları ile çağımıza damgasını vuran, 21. yüzyılın ikinci çeyreğine ilerlerken değeri yeni yeni anlaşılmaya başlanan Tesla; insanlık tarihindeki en önemli bilim insanlarından biridir. Tabiri caizse değeri yeni yeni anlaşılmaya başlanan bir dahidir.

İçinde bulunduğu çağa göre olağanüstü çalışmaları, dahiyane bir zekası bulunan Nikola Tesla’yı en meşhur yapan olay şüphesiz ki Edison ile aralarında geçen tartışmaları, doğru akım ve alternatif akım kavgası olmuştur. Resmi olmayan tarih yazar ki Edison; Tesla’nın sırtından geçinmiş, hafiften düzenbaz bir bilim insanıdır. Bilim insanı olduğu kadar patron, kapitalist yönü de ön plana çıkmaktadır. Tesla’nın içinde bulunduğu maddi zorluklardan faydalanmış ve pek çok icadının üstüne konmuştur.

Nikola Tesla’nın hayatı

Bilinen tüm iletişim teknolojilerinin, uzay teknolojilerinin, kablosuz iletişimin temellerini atan Nikola Tesla; 10 Temmuz 1856’da Sırbistan’ı Similjan kasabasında dünyaya gelmiştir. 7 Ocak 1943’te New Yorker Otelinin 33. katında, 3327 numaralı odasında 90 yaşındayken vefat etmiştir. Mesleki yönden bir fizikçi, elektro fizikçi ve mühendis olarak tanınmıştır.

Babası bir papaz olan Tesla; çocukluğunda pek çok bilimsel bilgiyi bir pratik ev aletleri mucidi olan annesinden öğrenmiştir. 1878’de Avusturya Prag Politeknik Üniversitesi’nde eğitime başlamış ve Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca öğrenmiştir.

Aşağıdaki videoda Tesla’nın ömrü boyunca imza attığı sayısız buluş, çalkantılarla dolu hayatı ve yalnız başına ölümü anlatılmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*