Nike’I Kim Kurdu ?

1972 yılında ABD’li William J. ‘’Bill’’ Bowerman ve Philip H. Knight tarafından kurulan Nike, adını Yunan mitolojisinde zaferi temsil eden Nike tanrıçasından almaktadır.

Spor giyim, spor ayakkabı ve spor aksesuarları üzerine faaliyet gösteren markanın üretiminin büyük bir kısmı Uzak Doğu Asya’da yapılmaktadır.

10,9 milyar net cirosu bulunan şirketin bir çok futbol takımına da sponsor olduğu bilinmektedir. Özellikle Barcelona, Manchester United ve Arsenal bu takımlardan bazılarıdır. Marka, doğaya zarar verme ve çocuk işçi çalıştırma gibi problemler yüzünden pek çok kez mahkemelik olmuştur.

Converse, Air Jordan ve Nike Golf gibi bağımsız markaların sahibi olan markanın Türkiye’de sayısız şubesi bulunmaktadır.

Kim Kurdu : J. ‘’Bill’’ Bowerman, Philip H. Knight

solda Philip Knight, sağda Bowerman

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


2 Comments

  1. Kesinlikle nike almayın. Oğluma nike aldım tabanı delindi, bu modellerde bu tür sorunlar oluyor dediler. Tam bir trajikomik bir vaka….

  2. Nike ayakkabı modellerinden almayın.((Yerli malı yurdun malı bunu herkes kullanmalı.)) Hem çok pahalı. Amerika nın,İsrail’in , İngiltere’nin…..v.b….. modasını hiç bir alanda takip etmeyin.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*