Nightwish’in kurucuları kim?-Finlandiya’dan bir senfonik metal esintisi

Dünya metal müzik literatürüne en iyi ve en orijinal folk metal, viking metal, pagan metal gruplarını kazandıran ve her geçen gün yeni yeni cevherler yetiştirmeye devam eden Finlandiya; bundan yıllar öncesinde metal konusundaki doğal ve genlerden gelen yeteneğini bir senfonik-power metal grubuyla da ıspatlamıştır: Nightwish…

Her seferinde “Yav arkadaş diğer ülkelerin grupları istediği kadar kassın, şu İskandinavların metal müziğe verdiği havayı bir türlü veremiyor. Folk veya viking olması da şart değil. Çalan ve besteleyen kişiler hangi tarz yaparsa yapsın eğer İskandinav iseler hemen anlıyorsunuz. Ne var bu adamlarda metal müzikle bu kadar bütünleşmelerini sağlayan?..” diye düşünürüm. Aslında sorunun cevabı basit: Tarihin en eski dönemlerinde beri kültürleri, gelenekleri ve görenekleri adeta modern çağın metal müzik sanatçıları olmasını sağlayacak şekilde onları yetiştirmiştir.

Her neyse; Nightwish’e dönecek olursak, folk-viking metal gruplarından çok daha soft ve çok daha geniş bir kitleye hitap eden tarzları olsa da yine Fin klasını belli eden akustik ve senfonik melodileri eşliğinde mistik bir müziği hayranlarına sunmaktadırlar. Eski üyelerden kuruluşundan günümüze değin var olan ve Nightwish grubunun kurucusu olarak kabul edilen üye klavyeci Tuomas Holopainen’dir.

Daha önce içinde bulunduğu müzik faaliyetlerinden farklı bir tarz ortaya koymak istediğini fark etmesi üzerine kendine yeni bir yol çizmek isteyen Holopainen; bu amaç doğrultusundaki çalışmalarına başlamış, bestelerin yanı sıra kendisiyle aynı tarzda düşünen üyeler aramaya da koyulmuştur. Bu çalışmalarında sonucunda gitarist Erno Vuorinen ve vokalist Tarja Turunen de Holopainen’e katılmış ve 1996 yılında resmen Nightwish Grubu kurulmuştur.

Kuruluşunun ilk günleri metal müzik camiası tarafından biraz ön yargıyla karşılanıp “metal müziğe yakışmayan, çok yumuşak” olarak tanımlanan tarzları olsa da Nightwish; zamanla bu yönde kendini geliştirmeyi başarmış ve heavy metale son derece uzak bir tarzı olmasına rağmen kendini bu camiaya kabul ettirmeyi başarmıştır. 1996 yılında kuruluşlarından hemen 1 yıl sonrasında, 1997 yılında ilk konserini veren grup ilerleyen yıllarda verdiği sayısız canlı performansla birçok metal grubunu bu konuda geride bırakmıştır.

Canlı performans ve konser geçmişinin yanı sıra albüm sayısı yönünden de çok çalışkan bir gruptur Nightwish. Kronolojik olarak sıralayacak olursak Nightwish albümleri şu şekildedir:

-Angels Falls First (1997)

-Oceanborn (1998)

-Wishmaster (2000)

-Century Child (2002)

-Once (2004)

-Dark Passion Play (2007)

-Imaginaerum (2011)

-Endless Forms Most Beautiful (2015)

Aradan 20 yıl geçince grubun üyeliklerinde de illa ki değişiklik olmuştur. Ama son halini sıralayacak olursak Nightwish üyeleri:

-Floor Jansen (vokal)

-Tuomas Holopainen (vokal, gitar)

-Erno Vuorinen (gitar)

-Marko Hietala (vokal, gitar)

-Jukka Nevalainen (bateri, perküsyon)

-Troy Donockley (gayda, düdük ve bodhran)

Bu da Nightwish’in en çok sevilen bestelerinden biri olan “Elan” adlı şarkısının klibi:


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*