New York Times’ı aslında kimler kurdu?-Dünyaya seslenen bir medya gücü

Basın-yayın ile ilgili olanlar New Yor Times dışında da birçok yabancı gazetenin adını mutlaka duymuştur. İlgilenmenin ve takip etmenin gereği olarak hepimizin hafızasına zamanla isimleri yerleşir. Ama New York Times; dünya çapında üne sahip olan diğer gazetelerden bile epey farklıdır. Onun ismini sadece yabancı medya organlarını takip edenler değil; Fanatik‘ten başka bir gazete okumayanlar bile mutlaka duymuştur. Köklü geçmişi ve bu tecrübenin getirdiği habercilik konusundaki ustalık sayesinde New York Times; geçen yıllar boyunca tüm dünyada bir kulak aşinalığı yaratmayı başarmıştır.

New York Times’ın kurucusu

Bundan tam 165 yıl önce; 1851 yılında kurulan ve faaliyetlerine başlayan New York Times; dönemin iki usta gazetecisi Henry Jarvis Raymond ve George Jones tarafından kurulmuştur. Gazete kurulduğunda merkez binası New York’taydı ve bugün de bu konuda herhangi bir değişiklik yoktur.

New York Times’ın kurucuları: Henry Jarvis RAYMOND (solda), George JONES (sağda)

Aslen İngiliz bir aileden gelen Jarvis Raymond; küçüklüğünden beri okuma-yazma, güzel konuşma konularında yetenekli biri olarak tanınmış; hem kendisi hem de ailesi eğitim hayatını bu doğrultuda yönlendirmiştir.

Eğitim hayatına dönemin en önemli yarı dini kurumlarından olan “Genesee Wesleyan Seminary” de başlayan Raymond; daha sonra Vermont Üniversitesi’nden mezun olmuş ve irili ufaklı birçok gazetede çalışarak tecrübelenmiştir. 1851’de New York Times’ı kurmasından 20 yıl sonra Columbia Üniversitesi Hukuk BÖlümünden mezun olsa da onu tarihte bildiğimiz Henry Raymond yapan yönü gazeteciliği olmuştur.

1820’de New York’ta dünyaya gelen Raymond; 1869’da yine New York’ta vefat etmiştir. Kendisi aynı zamanda “Kemikler ve Kafatası Tarikatı“nın bir üyesiydi.

New York Times’ın diğer kurucusu olan George Jones ise gazetecilik, hukuk veya benzeri bir eğitim yolundan değil, bankacılıktan gazeteciliğe geçiş yapmış biridir. 1811’de New York’ta doğan James; 1851’de gazetenin kuruluşuna kadar burada bankacılık yapmış; daha sonra yollar Henry Raymond ile kesişince ikili New York Times’ı kurmuştur.

Kuruluşunun ilk yıllarında Henry Raymond daha çok gazetecilik ve teknik bilgi gerektiren yayıncılık, editörlük, genel yayın yönetmenliği gibi kısımlarla meşgul olurken; George Jones da imtiyaz sahibi ve dağıtımcı olarak sorumlulukları üstlenmiştir.

New York Times günümüzde kimin?

165 yıl içinde gazetenin yönetiminde ve politikalarında ister istemez değişiklikler olsa da New York Times; istikrarlı adımlarla tüm ABD’nin daha sonra da dünyanın en prestijli gazetelerinden biri olmayı başarmıştır.

Bugün New York Times’ın sahibi olan, yani basım ve yayınlama yetkilerini elinde bulunduran şirket New York Times Company’dir. Söz konusu şirket; bu gazete dışında 18 farklı yayını da bünyesinde barındırmaktadır.

Dünya genelinde 1.200.000’e yakın günlük tirajı bulunan gazete; dünyada en çok Pulitzer Ödülü alan gazetedir. New York Times Company’nin başındaki isim Arthut Ochs Sulzberger Junior’dır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*