Neutrogena’nın kurucusu kimdir?-Dünyanın en büyük kozmetik firmalarından

Tüm dünyada parmakla gösterilebilecek sayılı kozmetik şirketlerinden biri olan Neutrogena; ABD’de kurulmuş en köklü ve var olduğu dönem boyunca kendini ıspatlamış en kaliteli markalardan biridir. Her başarılı girişim gibi en başlarda küçük çaplı ve sayılı ürünle hizmet veren bir şirket olsa da zamanla ürün çeşitliliğini arttırmış ve ar-ge’ye gereken önemi vererek; tüm dünyaya yayılmasıyla doğru orantılı olarak hizmetinin kalitesini de arttırmıştır.

Evet; bu yazımızın konusu olarak dünyanın en eski ve en büyük kozmetik şirketlerinden biri olan Neutrogena’nın kuruluşunu ve sahiplerini kısaca inceleyelim:

Neutrogena’yı kim kurdu?

Günümüzde 6 milyar doları aşkın bir geliri bulunan Neutrogena; 1930 yılında Emanuel Stolaroff tarafından kurulmuştur. O zamanlar bugünkü geniş ürün yelpazesinin aksine birkaç basit kozmetik ürünüyle faaliyetlere başlayan Stolaroff; markanın ismini de Natone olarak belirlemiştir. Uzunca bir süre de söz konusu marka Natone ismiyle anılmaya devam edecektir.

Neutrogena markasının kurucusu Emanuel STOLAROFF

ABD’nin en hareketli şehirlerinden olan Los Angeles’ta kurulan Neutrogena; çok geçmeden isabetli bir girişim olduğunu ıspatlamış, sağladığı kazançlar ile üzerinde emeği geçenlere karşılığını vermiştir. Eline bu imkanların geçmesi üzerine Stolaroff hızla işleri büyütmüş; hitap edebileceği kitle sayısını arttırmakla beraber müşterilerine de daha kaliteli seçenekler sunmaya başlamıştır.

İşlerin büyümesine ve Natone markasının yerel çaptan çıkarak tüm ülkede tanınır hale gelmesine paralel olarak şirket kendine yeni iş bölümleri belirlemiş; kimyager Edmond Fromont, ileriki yıllarda başa geçecek olan Lloyd Cotsen gibi isimleri de bünyesine katarak satış ve pazarlamanın yanı sıra kendi ar-ge birimini de oluşturmaya başlamıştır.

1940-50’li yıllarda temelleri atılmaya başlayan bu şirket yapısı, kurucularının birbirleriyle daha çok vakit geçirmesinin sonucu olarak bir aşk hikayesine de vesile olmuş; Neutrogena’ya sonradan katılan ortaklardan Lloyd Cotsen; Emanuel Stolaroff’un kızı Joanne Stolaroff ile evlenerek, şirket ortağı olmasının yanı sıra damat da olmuştur. 1967 yılına gelindiğinde ise eski ismi Natone olan şirket resmen Neutrogena ismini almış ve yönetim kurulu başkanlığına da Lloyd Cotsen getirilmiştir.

Neutrogena’nın sahibi kim?

Evet; ardında böyle istikrarlı ve çalışkan bir geçmiş bulunan Neutrogena kimin diye soracak olursanız; ilerleyen yıllarda bir zamanların bu küçük girişimi de tekelleşme ve holdingleşme furyasına katılma kararı alarak Johnson&Johnson Grubu’nun bünyesine katılmıştır. Yani tüm dünyada cilt kremleri ve bakım ürünleri, nemlendiricileri, saç bakım ürünleri gibi seçeneklerde ismi ve markasının güvenilirliğini hala taşısa da Neutrogena’nın sahibi Johnson&Johnson şirketidir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*