Netflix kimindir?-Netflix’in kurucusu kim?

Günümüzde Netflix; en popüler, en güvenilir ve tartışmasız en kalitelii ve film platformlarında biridir. Türkiye’de yabancı dizilerin hiçbir kanuni engel teşkil etmeden öylece izlenmesinin eskisine nazaran çok daha zor olduğu şu günlerde Netflix burada da bir sıçrama noktası yaşadı. Lakin aslında Netflix kimindir?, Netflix’in kurucusu kim?, Netflix’in kim ne zaman kurdu?, Netflix’in sahibi kim? gibi soruların cevabında; Türkiye’de Netflix’in popüler olduğu son birkaç yıldan çok daha öncesine uzanan bir geçmiş saklıdır.

Netflix’in sahibi kim?

Netflix’in 2019 yılındaki sahibinin kim olduğuna bakmadan önce bu dünyaca ünlü dizi ve film yapımcısı ve dağıtımcısı şirketin, yani Netflix’in kuruluş hikayesine, Netflix’i kimin kurduğuna kısaca değinmek daha uygun olur. Bunu da hemen söyleyelim:

Bir film-dizi yapımcısı ve dağıtımcı şirketi olan Netflix; 29 Ağustos 1997 tarihinde; yani bugünden tam 21 yıl önce ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’nin Scotts Valley Şehrinde, Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından kurulmuştur.

Netflix’i kim kurdu? sorusunun cevabı yukarıdaki paragraftaki gibidir.

Netlix’in kurucuları: Reed Hastings (solda), Marc Randolph (sağda)

Ayrıca; “Netflix” isminin kökeninin nereden geldiğini merak edenler için bilgi verecek olursak; “Net” İngilizce’de “internet” in halk dilindeki kısaltması iken, “flicks” ise Amerikan İngilizcesinde halk dilinde “films” yerine “filmler” anlamında kullanılan bir kelimedir. Eee Netflix de çoğunlukla internetten yayın yapan bir film, dizi kanalı olduğu için de “Net” ve “Flicks (Flix)” kelimelerini birleştirip adını Netflix koyuvermişler şirketin…

Netflix kimin?

Günümüzde Netflix 190’dan fazla ülkede, yani neredeyse dünyanın tamamında hizmet vermektedir. Aslına bakacak olursanız Netflix 1997’de kurulsa da film ve dizi yayıncılığı net olarak 2007’de başlamıştır. 1997’den 2007’ye kadar ağırlıklı olarak Netflix’in kazancı DVD kiralama ve satışı üzerinden olmuştur. O zamanlar bular önemli şeylerdi biliyorsunuz. Korsan CD ve DVD denilen olayların olduğu, film kiralamanın veya orijinal almanın önemli bir etik mesele olduğu zamanlar… Fakat internetin her türlü telif anlayışını darma duman etmesi üzerine 2007’de Netflix’de DVD kiralamanın yanı sıra dizi yayıncılığına ve dağıtımcılığına ağırlık vermiştir.

Netflix’in kendisinin de içerik üretmeye başladığı yapım ve zamanı ise 2013 yılında yayına başlayan “House of Cards” dizisi olmuştur. 2013’ten günümüz 2019’a kadar kendi yapımı olan yüzlerce dizi yayınlamıştır Netflix. Bu rakam sadece 2016’da 126 adet orijinal dizi ve filmdir.

Netflix kimin şirketi?, Netflix’in sahibi kim? diye soruyorsunuz değil mi?:

2019 Temmuz itibariyle Netflix’in sahibi, aynı zamanda kurucusu olan Reed Hastings’tir. Netflix’in CEO’luk görevini ise yine kurucu ve sahip olan Reed Hastings yürütmektedir.”


UYARI: 2019 Temmuz ayında yazılan bu yazımızda verilen bazı bilgiler ilerleyen yıllarda değişebilir, güncellenebilir. Değişen bilgiye rağmen editörlerimizin yazıyı güncellemek için geç kalması veya başka herhangi bir bildiriminizin olması halinde iletişim veya yorum bölümünden düzeltme talebinde bulunabilirsiniz.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*