Nestle’nin Kuruluşu-Bebek Mamasından Gelen Güç :)

Nestle, merkezi İsviçre’nin Vevey kentinde bulunan çok uluslu bir yiyecek ve içecek şirketidir. 2014 yılı verilerine göre Fortune Global 500 listesinde 72. sırada bulunan Nestle, kâr bazında kendi sektöründe dünya lideri bir markadır. Dünya çapında 194 ülkede 447 üretim merkezi bulunan Nestle’nin toplamda 400.000 çalışanı bulunmaktadır. Şirketin 2014 yılı cirosu yaklaşık olarak 90 milyar dolar olup, bu miktarın 15 milyar dolarlık kısmı net gelir olarak beyan edilmiştir.

Nestle’nin kuruluşu 1866 yılına kadar dayanmaktadır. Ağustos 1967’de Amerika Birleşik Devletleri’nin İsviçre konsolosu Charles Page ve kardeşi George Page, İsviçre’nin Cham kentinde “Anglo-Swiss Condensed Milk Company” adıyla şirketlerini kurudular. Bundan yaklaşık bir yıl önce Eylül 1866’da Henri Nestle, Vevey kentinde süt bazlı bir bebek maması geliştirdi ve ürününü pazarlamaya başladı. Bir sonraki yıl Daniel Peter yedi yıl üzerinde çalışacağı ve elde edilen sütün içerisinden suyu tamamen çıkarmayı amaçlayan çikolatalı süt formülünü mükemmelleştirmek için Nestle’nin yardımına ihtiyaç duymaktaydı. 1875 yılında Henri Nestle emekli oldu ve şirket Societe Farine Lactee Henri Nestle adı ve yeni sahibiyle yoluna devam etti. 1877 yılına gelindiğinde Anglo-Swiss Condensed Milk Company ürünlerine süt bazlı bebek mamasını ve Societe Farine Lactee Henri Nestle ise Peter formülüyle yoğunlaştırılmış sütü ürünleri arasına ekledi. Böylece birbirlerinin pazarlarına el atan iki şirket doğrudan rakip haline geldi.

Yaklaşık 30 yıl süren rekabetin ardından 1905 yılında iki şirket “the Nestle and Anglo-Swiss Condensed Milk Company” adıyla birleşti. Nestle isminin o zamanlar çorba üreticisi Maggi tarafından kullanılıyor olması sebebiyle, şirket bugünkü ismine ancak 1977 yılında kavuştu. İki rakip şirketin birleştiği sıralarda üretim merkezleri sadece Amerika, İngiltere, Almanya ve İspanya’da bulunmaktaydı. Bugün ise bu dört ülkeye 190 ülke daha eklenmiş durumda!

Birinci Dünya Savaşı, iki şirketin birleşmesinden ve bugünkü formuyla Nestle’nin kuruluşundan 10 yıl sonra patlak vermişti. Savaş sırasında hükümetlerle yapılan anlaşmalar sonucunda şirketin üretim seviyesi iki katına çıkmıştı. Yani bir anlamda savaş Nestle’ye yaramıştı. Fakat, İkinci Dünya Savaşı’nda bu durumun tersi ortaya çıktı ve 1938 yılında 20 milyon dolar olan ciro, savaşın başlamasının hemen ardından 1939 yılında 6 milyon dolara düştü. Aynı zamanda savaşın Nestle’ye getirdiği yenilikler de söz konusu oldu. Bugün şirketin belki de en çok tüketilen ve bilinen ürünü Nescafe İkinci Dünya Savaşı sırasında ortaya çıktı. “Nestle” ve “cafe” isimlerinin birleşimiyle oluşturulan marka o sıralar özellikle Amerikan askerleri arasında oldukça yaygın bir şekilde kullanıldı.

Kuruluşundan bu yana Nestle sektöründe bir numara olmaya devam etti ve koltuğunu hiç kaybetmesi. Günümüzde şirketin kahve, şişe su, içecek, kahvaltı ürünleri, bebek maması, sağlıklı beslenme, çeşni, sos, çorba, dondurulmuş yiyecek ve hayvan maması başta olmak üzere kendisine ait tam 8000 markası bulunmaktadır. Bir anlamda girdiğiniz bir markette her rafta en az bir Nestle ürünü görmeniz mümkün 🙂 Bunun yanı sıra Nestle, dünyanın bir numaralı kozmetik şirketi L’Oreal‘in %29.7’lik hissesini de elinde bulundurmaktadır. L’Oreal ise Avrupa’nın birinci, dünyanın üçüncü en büyük ilaç firması Sanofi-Aventis‘in %10.41’lik hissesine sahiptir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*