Nesnelerin İnterneti ve İşbirliği Çağı kitabını kim yazdı?-Üçüncü Sanayi Devriminin yazarından

İnternet ve bilişimin hayatımıza olan etkilerinin hepimiz farkındayız. Aslında bunun hakkında uzun uzun kitaplar okumaya, analiz yapmaya gerek yok. Günlük hayatımızda sağladığı katkılar dahi aradaki farkın algılamaya yetmektedir. Fakat işin meraklıları için belirtelim: Çağımızın buluşu niteliğinde olan internet ve bilişim, Üçüncü Sanayi Devrimi olarak kabul edilmektedir. Tıpkı tarih dersinde gördüğümüz buhar makineli sanayi devrimi gibi. Şu an tam ortasında olduğumuz bir geçiş aşaması. İşte; yazımızın konusu olan Nesnelerin İnterneti ve İşbirliği Çağı da tam olarak bu konuyla ilgilidir. Kısaca özetleyecek olursak Nesnelerin İnterneti (Nİ); her sektörün sahip olduğu ulaşılabilir sanal ortamları, internetten yürütülebilen işleri ve kurulabilen iletişimleri ifade eder. İş birliği çağı ise sermayeye ve tekele dayalı kapitalist ekonomi yerine iş birliğine, sahip olmaktan çok erişilebilirliğe dayanan yeni ekonomi modelini ifade etmektedir.

Nesnelerin İnterneti ve İşbirliği Çağı kitabının yazarı kim?

Çağımızın en büyük iktisadi çözümlemelerinden olan Nesnelerin İnterneti ve İş Birliği Çağı’nın yazarı Jeremy Rifkin’dir. Kendisi benzer konularda yazdığı pek çok kitapla beraber farklı farklı ülkelere yaptığı iktisadi danışmanlıkla da tanınan, dünyaca meşhur bir akademisyendir.

“Nesnelerin İnterneti ve İş Birliği Çağı” kitabının yazarı Jeremy RIFKIN

2015 yılında basımı yapılan kitabın arka kapağında yer alan tanıtım kısmı da şu şekildedir:

Jeremy Rifkin, İşbirlikçi Ortak Kaynaklar’ın, İnternet platformu üzerinde ve bireyler arasında gerçekleşen ekonomik ve sosyal faaliyetlerin enerji, lojistik ve imalat boyutuna taşınmasıyla birlikte endüstriyel kapitalizmi nasıl saf dışı bırakacağını, heyecanlı ve pozitif bir bakış açısıyla anlatıyor. Aynı teknolojinin, toplumu kontrol etmede de kullanılacağı endişesini taşıyan en kuşkucu okurlar bile Rifkin’in ortaya koyduğu vizyonu heyecan ve ilham verici bulacaktır.”

Yochai Benkler, Harvard Hukuk Fakültesi

“Bu soluk kesici kitap, günümüzün en çarpıcı teknolojik trendlerini komün yapısından kapitalizme ve oradan tekrar geriye dönen beş yüz yıllık bir süreç içinde ele alıyor. Rifkin, bizi, yeni bir ekonomik düzenin eşiğine götüren entelektüel bir yolculuğa çıkarıyor.”

Kevin Werbach, Whaton School

“Kitap, Jeremy Rifkin’in teknolojik trendlerin geleceğini öngörmek anlamında çok büyük bir üstat olduğunu ıspatlıyor. Rifkin, kitapta geleceğe dair usta işi bir tablo çiziyor. Teknolojinin geleceğine dair sorusu olan herkesin, bu kitabı okumasını öneririm.”

Calestous Juma, Harvard Üniversitesi

“Herkesin her şeyi yapabilecek donanıma sahip olmasının sonuçlarını kapsamlı bir şekilde anlatan bir kitap.”

Neil Gershenfels, MIT Bits and Atoms Merkezi Direktörü


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*