NAZ’ın kuruluşu?-Nahcivan’ın Azerbaycan’ın yerli otomobil markası

Yerli otomobil üretimi Türkiye dahil tüm ülkelerin gündeminde olur da Azerbaycan’ın gündeminde olmaz mı? Hatta kardeş ülke dediğimiz, gelişimine yardım ettiğimiz Azerbaycan bizden hızlı bile davranmış bu konuda. O derece…

İsmi de Türkçeyi çağrıştırıyor değil mi? Hafiften benzetme yapmışlar sanırım. Arabaları güzel bir kız olan “NAZ” gibi..:) Ama tabii ki bu kısaltmanın bir açılımı var. NAZ otomobil markasının açılımı şudur: Naxçıvan Avtomobil Zavodu… Baş harflerin birleşimi “NAZ”. Yani bizim dilimizle “Nahcıvan Otomobil Fabrikası”.

NAZ’ı kim, nerede, ne zaman kurdu?

Azerbaycan merkezli bir otomobil markası evet.. Ama kuruluşu ve üretimi Azerbaycan’da değil. Bize komşu olan bir özerk cumhuriyet var ya, orada..

Şöyle özetleyelim: NAZ otomobil markası; 2006 yılında, Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti’nde Azerbaycan Devleti tarafından kurulmuştur.

2006 yılında kurulan NAZ; ilk modelini 2010 yılında piyasaya sürmüştür. Çin ile yapılan iş birliği neticesinde “Lifan” adlı araç serisi Nahcıvan’daki fabrikada üretimine başlamış ve otomobil piyasasındaki yerini almıştır.

Azeri üretici NAZ; otomobil ve motosiklet üretiminin yanı sıra çeşitli sosyal girşimlere de sahiptir. Bunlardan en önemlisi; 2015 yılında düzenlenen Bakü Avrupa Oyunları’nda ana sponsor olarak yer almasıdır.

NAZ modelleri:

Bugüne kadar piyasaya sürülmüş NAZ marka araç modelleri şu şekildedir:

-Lifan 320

-Lifan 7130

-Lifan 7160

-Lifan 7161A

-Lifan 7160L1

-Lifan 7162

-Lifan 7162C

-Lifan X60

Önümüzdeki zamanlarda NAZ’ın yeni üretimlere başlaması beklenmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


3 Comments

  1. Bizim dilimizle ne demek yahu, onlar da Türk, biz de, onlar da Türkçe konusuyor biz de. Cografi yakinlik sebebiyle burada Italyanca’da fabrika, orada Ruscadan zavod kullaniliyor. Azeri Türkü, Türkçesi yoktur, bu tanimlamalar sadece bizleri ayirmak icin. Azerbaycan’a giderseniz, haftasina herkesi %100 anlarsiniz, aynisi burasi icin gecerli.

    • Kerem Bey merhaba; durumun farkındayız evet sizinle aynı düşünüyoruz. Fakat Türkçe’ye yerleşmiş kelimeler dolayısıyla ifadelerimiz yanlış anlaşılmış olabilir. Lehçe farkını yansıtmak içindir kelimeler. Saygılar…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*