Natuzzi’nin sahibi kim?-İtalya’dan bir mobilya şirketi

İtalyan mobilyasının önemli ve başarılı temsilcilerinden olan Natuzzi; diğer birçok kültleşmiş markaya göre daha genç olmasına rağmen çalışkanlığı ve hizmet kalitesi ile aradaki farkı kapatmış; Wall Street’te girmeyi başaran nadir yabancı şirketlerden biridir.

Ürettiği koltuklar, sandalyeler, vs. dekorasyon ve mobilya ürünleriyle İtalya’da nam salmakla kalmayıp; ABD’deki İtalyan asıllı vatandaşlara ve sonrasında tüm ülkeye hitap etmeyi başaran şirket; günümüzde İtalyan mobilyası dendiğinde ilk sayılan alternatifler arasındadır.

Natuzzi’yi kim kurdu?

İtalyanlardaki iş kurma geleneği de bizimkine epey benziyor. Nereden mi çıkardım? Şirketin isim kökeninin kurucusunun soyadı olmasından…

Neyse; geyiği bırakacak olursak Natuzzi; 1959 yılında İtalya’nın Taranto şehrinde Pasquale Natuzzi tarafından kurulmuştur.

Natuzzi’nin kurucusu Pasquale NATUZZI

Mobilyacılık ve ahşap konusunda babadan deneyimli olan Pasquale; tıpkı bizdeki başarı öyküleri gibi erken yaşta iş hayatına atılmış; şirketini emekleriyle ve tırnaklarıyla büyütmüş biridir.

19 yaşında Taranto şehrinde açtığı dükkanda bölgedeki dükkanlar için sandalye, koltuk üretimi yapan Pasquale; burada geçirdiği 3 yıldan sonra 1962 yılında Matero’ya taşınmış ve işin üretiminin yanı sıra ticaretini de yapmıştır. 10 yıllık bir üretim-ticaret karışımı tecrübe sonrasında da Natuzzi Salotti S.r.I şirketini kurmuş ve faaliyetlerine yeni bir boyut kazandırmıştır. Yani Natuzzi; 1959 yılında kurulmuş fakat 1972’de şirketleşmiştir.

Ama 1 yıl sonra gerçekleşen talihsiz bir yangın Natuzzi’nin fabrikasını küle çevirmiş; şirket önemli bir zarara uğramıştır. Bunun sonucunda Pasquale Natuzzi; şirketi Bari şehrine taşımış ve üretimlerine burada devam etmiştir.

1970’li yıllar Natuzzi’nin uluslararası talihinin açıldığı yıllar olmuştur. İtalya’da yaptığı yerel satışlardan sonra Bari’deki ulsulararası bir mobilya fuarında yer alan şirket; Suudi Arabistan, İsrail gibi zengin Ortadoğu ülkelerinden müşteriler bulmuş; ürünlerinin %60’ını ihraç eder duruma gelmiştir.

Natuzzi’nin sahibi kim?

Tarihler 2016’da iken dünya genelinde 274 şubesi bulunan Natuzzi; Ortadoğu’nun yanı sıra Yunanistan, İspanya, Portekiz, Fransa, İsviçre, Çin, Avustralya gibi pek çok ülkede ciddi bir pazara sahiptir.

Cassona ile beraber İtalyan mobilyasını tüm dünyaya tanıtan Natuzzi’de işlerin başında aynı zamanda kurucu olan Pasquale Natuzzi bulunmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*