NATS Holding kimindir?-Havayolu trafiğinin kontrolcüleri

Havayolu ulaşımında ve hava trafiğinde aynı anda faaliyet gösteren bir şirket olan NATS; çok önemli ve can güvenliğinin emanet edildiği bir sektörde bulunmasıyle orantılı olarak uzun mu uzun geçmişiyle müşterilerine maksimum güven sağlamaktadır. Bu işi yapanların üzerindeki sorumluluk ve konsantrasyon mecburiyeti de ancak sorumluluk gözlerinizle görüldüğünde anlaşılıyor. Breaking Bad dizisinde kızının ölümüne üzüldüğü için sessiz bir cinnet geçiren ve uçakları çarpıştıran kule görevlisi amcayı hatırlarsınız.. İşte böylesine riskli bir iştir NATS’ın sektörü…

Peki bu havacılık şirketinin kuruluş bilgilerine, kurumsal geçmişine ve bugünkü durumuna değinecek olursak nelerle karşılaşırız? İşte bir özet halinde NATS Holdingin işlemeye başlaması ve gelişimi:

NATS Holding’in kurucusu kim?

Faaliyet gösterdiği ilk sektör hava trafiği kontrolü olan NATS; 1962 yılında İngiliz Hava Kuvvetleri e Sivil Havacılık Havayolu Trafiği Kontrol Dairesi iş birliğiyle İngiltere’de kurulmuştur. Yani askeri radar teknolojisiyle sivil hizmet anlayışı birleşmiş ve ortaya son derece gelecek vaat eden bir şirket çıkmıştır.

İsim bilgisini de verecek olursak NATS; 1962 yılında “National Air Traffic Control Services (NATCS)” ismiyle kurulmuştur.

“Peki askeri-sivil iş birliğiyle böyle bir şirket kurulmuş da; bu işi idare eden ilk insanlar kimler olmuştur?” gibi bir soru soruyorsanız; işlerin oturması ve sivil hava trafiğine adapte edilmesi için ilk müdürler genelde hava kuvvetleri komutanlarından seçilmiştir. Bu bağlamda NATCS’nin ilk yönetim kurulu başkanı da Sir Laurence Sinclair olmuştur.

NATS’ın İlk Yönetim Kurulu Başkanı Sir Laurence SINCLAIR (1908 – 2001)

NATS’ın faaliyet alanı

İlk başlarda sadece Birleşik Krallık dahilindeki ve yurt dışına giden uçaklardaki trafik kontrolünü sağlayan şirket; zamanla sahip olduğu teknoloji ve deneyim sayesinde tüm dünyada hizmetlerine başvurulan bir holding haline gelmiştir.

Günümüzde Birleşik Krallık hava sahası dahilindeki neredeyse tüm bölgelerde, Shanwick Okyanus Kontrol Bölgesi’nde ve 14 İngiliz havalimanında olmak üzere geniş mi geniş bir sahayı kontrol eden NATS’ın Dubai, Singapur gibi ülkelerde ofisleri de bulunmaktadır.

NATS’ın sahibi kim?

1962’de %100 bir devlet bankası olarak çalışmaya başlayan NATS; uzunca bir süre aynı çatıda kalmış ve ilk kilometre taşlarını devlet bünyesinde aşmıştır.

2000’li yıllara yaklaşırken ise iç işlerinde özerklik olması ve büyüme çalışmalarının daha hızlı ilerleyebilmesi için şirketin özelleştirilmesine karar verilmiş, bu doğrultudaki hisse dağıtımı da 1998 yılında yapılmıştır. O zamandan beri yapılan yapılan alım-satımlar sonrasında 2016 itibariyle NATS’ta hissesi bulunan pay sahipleri sahipleri şu şekildedir:

-İngiliz Devleti (%49)

-Airline Group (%42)

-NATS personeli (%5)

-LHR Airports Limited (%4)

Şirketin idari kadrosuna göz atacak olursak; 2015 Mayısından beri NATS’ın CEO’su Martin Rolfe’tur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*