Narcos’un yönetmeni kimdir?-Escobar’ın hayatını bir de böyle inceleyin

ABD çıkışlı en başarılı suç draması dizilerinden biri olan Narcos; sizlere meşhur uyuşturucu karteli Pablo Escobar’ın hayatı eşliğinde söz konusu piyasada o dönemin Amerikası’nda meydana gelen olayları objektif bir şekilde anlatan yeni yapımlardan biridir.

Netflix kanalında bölümleri yayınlanan bu dizinin çok önemli bir özelliği vardır ki; o da senaryonun olayların içinde bizzat bulunmuş olan DEA ajanı Steve Murphy’nin anlatımıyla yönlenmesidir. Johnny Depp’in rol aldığı “Blow” filmini de izleyenlere bir ipucu verelim: Bu DEA ajanı Steve Murphy; aynı filmde Johnny Depp’in canlandırdığı baş karakter ve şişman arkadaşının kovalandığı sahnede de çıkmaktadır. Anlaşılan polis abimiz için olay burada bitmemiş; Kolombiya’ya, kartelin ortasına atlayacak kadar kendini işini adamıştır.

Narcos’un yapımcısı kim?

Pablo Escobar rolünü Wagner Moura’nın canlandırdığı dizinin yapımcılığını Jose Luis Escolar ve Paul Eckstein üstlenmiştir.

Senaryonun başladığı nokta olaraksa Escobar’ın henüz Kolombiya polisine ve DEA’ya kan kusturmaya başlamadığı, Kolombiya’da işini daha küçük çapta yaptığı zaman dilimi seçilmiştir. Dizinin buradan başlamasının da yönetmenlerce belirlenmiş önemli bir sebebi vardır.

Öncelikle belirtilmesi gereken şudur ki; Narcos dizisinde her yerde gördüğümüz biyografiler gibi “Yok Escobar kızı üşüdüğü için 2 milyon dolar yakmış.”, “Yok şu kadar kişiyi öldürmüş.” gibi üstünkörü bilgilerle karşılaşmıyorsunuz. Güney Amerika’da Pinochet dönemi Şili’sinden tutun da Orta Amerika’da Kolombiya’ya, oradan da ABD’ye kadar tüm uyuşturucu baronları, halk, hükümet, devlet gibi oluşumların birbirleriyle ilişkilerini tüm çıplaklığıyla görme ve analiz etme şansı buluyorsunuz. Yani Escobar ve Medellin Karteli’nin bilindik güç gösterilerinden ziyade nasıl bu kadar büyüyebildiklerini, bu harika düzeni nasıl oturttuklarını, başlarındakilerinin ve onları takip edenlerin nasıl bir psikolojide olduklarını, devletle birbirlerinin sırtlarını nasıl kaşıdıklarını sorguluyorsanız tam sizlik bir dizi…

Narcos dizisinin ana karakterlerinin bir panoraması

Narcos’un senaristi kim?

Gerçek bilgiler ve tanıklar eşliğinde 2015 yılında start alan Narcos dizisinin senaristliğini Chris Brancato, Carlo Bernard ve Doug Miro yapmıştır.

Olayların anlatıcısı olan DEA ajanı Steve Murphy’yi ise Boyd Halbrook canlandırmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*