NAMES’i aslında kimler kurdu?-Kuzey Afrika ve Ortadoğu’nun bilim merkezi

Dünya üzerinde kurulmuş pek çok bilimsel araştırma-geliştirme merkezleri mevcuttur. Bunlardan bazıları tıpkı bizdeki TÜBİTAK gibi sorumlu olduğu bölgelerdeki bilimsel araştırmalara destek sağlarken; NASA, CERN gibi daha büyükleri ise bizzat devasa araştırmaların içerisindedir. İrili ufaklı tüm bilim kuruluşlarını dahil ettiğimizde ise dünyada 3000’den fazla bilimsel araştırma-geliştirme derneği bulunmaktadır.

Bu yazımızda bahsetmekte olduğumuz NAMES de bu bilime/teknik kuruluşlarından biridir. Ama kendisiyle aynı görevi paylaşan pek çok oluşumdan ayrı bir öneme sahiptir. Şöyle söyleyelim: NAMES kısaltmasının açılımı İngilizce’de şu şekildedir: North Africa and Middle East Science Centers Network… Hemen çevirelim: Kuzey Afrika ve Ortadoğu Bilim Merkezleri Ağı...

Avrupa, Amerika ve kuzeydeki diğer kuruluşlardan sonra hadi Kuzey Afrika tamam, ama Ortadoğu gibi bir coğrafya dahil olmak üzere bilim-tekniğin gelişimi için mücadele eden bir kuruluşun olduğunu görmek insana ayrı heyecan veriyor.

NAMES’in kurucusu kim?

Böylesi üstün bir amaca hizmet eden ve 21. yüzyıl sonrasında savaşlarla, batıl inançlarla bitap düşmüş coğrafyanın biraz olsun bilimi hatırlaması için mücadele eden NAMES; Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin üniversiteleri, bilim, kültür-sanat merkezleri arasındaki koordinasyonu sağlamayı; aynı zamanda kendi çalışmalarıyla dünya bilim mirasına da katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Böyle uluslararası ve kurumlar arası bir kimliği olması sebebiyle NAMES’i şirketlerde olduğu gibi tekbir kişiye mal etmek mümkün değildir. Fakat şöyle bir genelleme yapabiliriz: NAMES; 30 Ocak 2006 tarihinde Mısır’da bulunan İskenderiye Kütüphanesi’nin Rasathane (Gözlem Evi) birimi tarafından kurulmuştur. 

Kuruluş aşaması da davet ve sonrasında kurucu üyelerin belirlenmesi şeklinde olduğundan NAMES’in tanıtımında iki aşama gerçekleşmiştir. İlki; söz konusu coğrafyadan katılım sağlayan ülkelerin kuruluşlarıdır ve şu şekildedir:

 • Mısır İskenderiye Gözlemevi
 • Suzan Mübarek Bilimsel Araştırma Merkezi
 • Prens Salman Bilimsel Araştırma Derneği (Suudi Arabistan)
 • Kuveyt Bilim Merkezi
 • Tunus Bilim Merkezi
 • TÜBİTAK
 • Sharjah Bilim Müzesi (Birleşik Arap Emirlikleri)
 • Alman Bilim Müzesi (misafir katılımcı)
 • İtalya Ulusal Nükleer Fizik Enstitüsü (misafir katılımcı)

Kuruluşun vizyonuna ve amacına dair bilgi verilen aşamalar gerçekleştikten sonra NAMES’in kurucu üyeleri şu dört kuruluş olarak belirlenmiştir:

 • Mısır Gözlemevi/Rasathane Araştırma Merkezi
 • TÜBİTAK
 • Kuveyt Bilimsel Araştırma Merkezi
 • Tunus Bilim Merkezi

Kuruluşundan bu yana yaklaşık 10 yıl geçen NAMES; üye ülkeler ve bölgenin diğer ülkeleri arasında bilimsel araştırma koordinasyonunu sağlamak için durmaksızın çalışmakta, batıl inançların ve savaşların bir akıbeti olarak geri kalmış, özellikle yöneticileri tarafından bilimin değeri unutulmuş bu coğrafyalarda bilginin ateşini yeniden alevlendirmek için mücadele vermektedir.

Önümüzdeki yıllardaki tüm çalışmalarında NAMES’e başarılar diliyor; Türkiye’nin göreceli olarak daha gelişmiş olan bilim-teknik kapasitesinden halka yararlı olacak manada çevre ülkelerce de faydalanılmasını umuyoruz.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*