Mytilineos’un kurucusu kimdir?-Yunanistan’ın metalurji devi

Köken itibariyle metalurji sektöründen gelen Mytilineos Holding; bu sektörde 100 yılı aşkın tecrübesi bulunan, komşunun saygın şirket topluluklarından biridir. Holdingleşme yönünden epey genç bir topluluk olsa da Mytilineos; hem öncesinde taşıdığı iş tecrübesi hem de sonrasında yaptığı isabetli yatırımlarla Yunanistan’ın, onun peşi sıra Ege’nin önemli ekonomik güçleri arasında yer almayı başarmıştır.

Şimdi de; varlığı milyar Euro’lar ile ifade edilen bu holdingin kuruluşuna, gelişimine ve bugünkü halini alışına değinelim:

Mytilineos Holdingi kimler kurdu?

Holding olarak değil de küçük bir şirket olarak var oluşuna değinirsek Mytilineos; bugün bir yüz yılı devirmiş bir çınar konumundadır. İsim itibariyle pek derin bir anlamı yoktur, kurucu ailenin soyadını taşımaktadır.

Tarihte ilk kez var oluşuna göre kuruluş tarihini verecek olursak Mytilineos Holding; 1908 yılında bir metalurji işletmesi olarak Mytilineos Ailesi tarfından kurulmuştur.

Bu tarihten itibaren metalurji ve dökümcülük üzerine yoğunlaşan şirket; uzun yıllar aynı sektörde kalmış ve Yunanistan’ın en iyilerinden olmayı başarmıştır. Tabii aradan geçen 80 yıla yakın sürede şirketin sermayesinde gözle görülür bir kalkınma yaşanmış, bu da ailenin diğer sektörlerden satın almalar gerçekleştirmesini sağlamıştır.

En sonunda 1990 yılında tüm alt kuruluşlar tek çatı altında birleştirilmiş ve resmen holdingleşilmiştir.

Yani Mytilineos Holding; 1908 yılında kurulmuş ama 1990 yılında holding statüsüne kavuşmuştur.

Mytilineos’un sahibi kim?

2016 itibariyle 2.8 milyar Euro’luk bir varlığı bulunan; 180 milyon Euro cıvarı yıllık kar yapan şirket; 4.300 cıvarı personele de istihdam sağlamaktadır.

Genel itibariyle şirketin sahibi hala Mytilineos Ailesi olsa da şahsi olarak aslan payını elinde tutan iki üye şu şekildedir:

-Evangelos Mytilineos (%25,4)

-Ioannis Mytilineos (%16,4)

Merkezi Yunanistan’ın Maroussi şehrinde bulunan holdingin günümüzdeki CEO’su da Evangelos Mytilineos’tur.

Bugünki verilere göre Mytilineos’un sahip olduğu başlıca alt kuruluşlar ve ortaklıklar da şunlardır:

-METKA %50’si (yapı-konstrüksiyon)

-Hellenic Copper Mines %30’u (madencilik)

-ELVO S.A. (otomotiv)

-Aluminium of Greece %53’ü (Alüminyum üretimi)

-DELTA Project (Enerji)

-Endesa Hellas (Enerji)

-Motor Oil (Doğal Gaz)

-Protergia S.A. (Enerji)

-Korinthos Power S.A. (Enerji)

-M&M Gas (Doğal Gaz)

Görüldüğü gibi Mytilineos Holding; temelini metalurjiden alan bir sanayi, döküm, alüminyum, enerji ve doğalgaz imparatorluğudur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*