Mustafa Varank kimdir?-Mustafa Varank’ın hayatı

Üniversite eğitimine kadarki hayatını Türkiye’de tamamlayıp yurt dışında lisans sonrası eğitimine devam eden ve 2005’ten beri Türkiye’de olup yönetim kademelerinde önemli görevler üstlenmiş olan Mustafa Varank; 15 Temmuz 2016’daki hain FETÖ’cü darbe girişiminde en büyük hayati tehlikeyi atlatan, lakin kendisi sağ kurtulsa bile ne yazık ki ailesinden kayıp veren bir politikacı, bürokrat ve akademisyendir.

Varank; Erdoğan’a kurulan böcek kumpasının ortaya çıkartılmasında kilit rol oynamıştır. Özellikle 17-25 Aralık süreci ve sonrasında FETÖ/PDY mensuplarının en fazla hedef aldığı isim olarak dikkati çekmiştir. 15 Temmuz kanlı darbe girişime katılan Özel Kuvvetlerdeki darbeci kurmayların odasında ele geçirilen notta, Varank’ın ismi ve ev adresi yazılıydı. Yine aynı gece, Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölüm başkanı olan ağabeyi Prof.Dr. İlhan Varank Şehzadebaşı’nda darbeciler tarafından öldürülmüştür.

Ayrıca bkz: Recep Tayyip Erdoğan kimdir?

Mustafa Varank’ın biyografisi

Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nı yapmakta olan Mustafa Varank; 1 Ocak 1976 tarihinde Trabzon’un Of İlçesi’nde dünyaya gelmiştir. Yani aslen Trabzonludur. Babasının adı Ali Haydar Varank’tır.

Trabzonlu olmasına karşın Mustafa Varank ailesiyle birlikte çocuk yaşlardan itibaren İstanbul’da yaşamaya başlamıştır. Sonuç olarak Mustafa Varank ilköğrenimini İstanbul Yedikule İlkokulu’nda, ortaokul ve lise eğitimini ise İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde tamamlamıştır. Kendisinin üniversite diploması ise ODTÜ’nün Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’ndendir.

Ayrıca bkz: ODTÜ’yü kim kurdu?

1999 yılında (23 yaşında iken) üniversiteden mezun olan Varank hemen devamında ABD’de bulunan Indiana Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nden yüksek lisansını tamamlamıştır. 2005’te Türkiye’ye dönünceye kadar geçen zamanda yine ABD’de Florida Üniversitesi’nde uzman, Indiana Üniversitesi Perasive Teknoloji Enstitüsü’nde araştırma görevlisi ve sistem yöneticisi olarak çalışırken, Florida Eyaleti’ndeki Tallahassee Community College’ta ağ hizmetleri teknolojileri konusunda eğitim almıştır.

İşte bu siyaset ile bilgisayar ve ağ teknolojileri üzerine alınan eğitimin birleşmesi, Mustafa Varank’ın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevine zemin hazırlayan unsur olmuştur.

Mustafa Varank kimdir? sorusuna yanıt olarak ilk yılları ve eğitim hayatı adına verebileceğimiz yanıt bu kadardır. Bundan sonrasında ise siyasi kariyeri başlamaktadır.

Mustafa Varank’ın siyasi biyografisi

2005 yılı Mustafa Varank’ın Türkiye’de bir bürokrat olarak çalışmaya başladığı yıldır. Başbakanlık’ta uzun yıllar boyunca edindiği tecrübeler kendisinin bakanlığa kadar yükselmesinde kilit faktör olmuştur.

Şöyle sıralayalım:

  • 2005-2014 yılları arasında Mustafa Varank, Başbakanlık’ta bürokrat olarak çalışmıştır.
  • 2014 yılında Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olduktan sonra kendisi Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı olmuştur. 2016 yılında ise büyükelçi unvanı almıştır.
  • 2018’de Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında kurulan 66. Hükümette Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak görevlendirilmiştir ve halen bu görevine devam etmektedir.
  • Mustafa Varank aynı zamanda TURKSAT Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Biraz Mustafa Varank’ın kişisel hayatına da değinecek olursak kendisi Esra Varank ile evli olup Elif Reyhan Varank adlı bir kızı ve İlhan Yahya Varank adlı bir erkek çocukları vardır. Elif Reyhan büyük kardeş iken İlhan Yahya küçük kardeştir.

Mustafa Varank ve eşi Esra Varank

Mustafa Varank yabancı dil olarak iyi derecede İngilizce bilmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*