Msn’i Kimler Kurmuştu?

Dünyaca ünlü haberleşme alanlarından biri olan Msn aslında kolay kullanımı ve teknolojik cihazlara uyarlanabilir olması ile pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Msn’i kimler kurdu, nasıl bu duruma geldi ve halen kullanılıyor mu gibi sorular ise akıllara takılan konulardan sadece birkaçı. Msn şifreleri, msn konuşmaları şunlar bunlar derken adından sıkça söz ettiren bu uygulama 1995 yılında 24 Ağustos günü bizlere sunuldu. Aslında yakın geçmişte tanıştığımız Msn uygulaması bu kadar kısa sürede nasıl hayatımızın en önemli iletişim araçlarından biri haline geldi sorusu aklımıza gelen ilklerden.

Peki, Msn’in Sahibi Kim?

Micro Soft Network kelimesinin baş harflerinden oluşan Msn’in sahibi aslında Microsoft firmasının sahibi ile aynı. Windows 95 işletim sisteminin bir hediyesi olarak bizlere gelen bu uygulama 2006 yılına kadar kullanıldı. Daha sonra 2006 yılında Windows Live ile birlikte birleşen Msn uygulaması daha da işlevsel bir hal aldı. Haberleşmede kullanılan önemli ağlardan olmasını yanında zamanla fotoğraf gönderme, durum paylaşımı gibi özellikleri de ekleyerek özellikle genç nesillerin ilgi odağı haline geldi. Bill Gates ve Paul Allen tarafından yönetilen Microsoft’un ürünlerinden olan Msn, internet servis sağlayıcısı olarak çalışmalarına devam etti. Dosya aktarımlarının olduğu bu sistemde Google arama motorunun popülerliğini yakalamak adına MSN Search uygulamasına gidildi.

Msn’i Kimler Ne Zaman Buldu?

Msn’in mucitleri hakkında kesin bir bilgi bulunmuyor ancak Microsoft bünyesinde yer alan ekiplerden biri tarafından üretildiği bilinen bir gerçek. Günümüzde haberleşme ağı olarak kullanılmasının yanı sıra bir portal haline gelen Msn pek çok bilginin bulunduğu kaynaklardan biri durumunda. Gezginlerine videolar, magazin haberleri, sağlık ve dünyadan seçmeler gibi paylaşımlar sunuyor. Bununla da kalmayıp çeşitli testlerle ve sosyal paylaşımlar yapabilecekleri alanları da kullanıcıları ile paylaşıyor. Zaman içerisinde Windows Live Messenger halini alan Msn uygulaması her ne kadar bir zamanların en fazla kullanıcısına sahipse de günümüzde istenilen popülerliğini koruyamıyor. Özellikle görüntülü konuşma desteğinin bulunmaması Msn kullanımını azaltan nedenlerin başında geliyor. 1995 yılından bu yana 20 yıllık geçmişi olan Msn yenilenmeyi bekliyor.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*