Mr.Muscle kimin?-Zorlu temizlik bilimi

Amerikan menşeili bir yağ ve yemek artığı temizleyicisi olarak hizmetlerine başlayan Mr.Muscle; yıllar süren çalışmalarının kazandırdığı tecrübe sonucunda temizlik biliminin en bilgelerinden olduğunu bize defalarca kanıtlamıştır. Zaten o çocukluğumuzdan hatırladığımız Mr.Muscle reklamları hiç unutulur mu? Adamlar sübniminalleri ta o zamandan yerleştirilmişler. Neyse; hadi şimdi temizlik biliminin öncülerinden olan bu ürünün üreticisini, kuruluşunu ve geçmişini inceleyelim:

Mr.Muscle’ın kuruluşu

Böyle yeni bir temizlik ürününün ortaya çıkmasına vesile olan sorun fırınlar olmuştur değerli okurlar. Yemek yapmak için kullanılan; hem zaman hem de emek yönünden ev hanımlarına birçok kolaylık sağlayan fırınlar dünyada her geçen gün daha çok hanede kullanılmaya başlanmıştır. Fakat bununla paralel olarak yeni bir sorun baş göstermiştir: Fırınınızda yemekleri güzel güzel yapıyorsunuz tamam da; peki fırın yüzeylerinde kalan yağ ve yemek lekelerini nasıl temizleyecektiniz?

Bunun için Mr.Muscle öncesinde çözüm sunan birçok ürün piyasaya sürülmüş olsa da; hiçbiri onun kadar etkili olamamıştır. Çünkü ya derin yağ lekelerini çıkarmakta yetersiz kalıyorlar; ya da lekeyi çıkarmak için arttırılan aşındırıcı gücün yan etkisi olarak fırına zarar veriyorlar; ya da her iki riskten de kurtulayım derken kullanılan kimyasal yöntemler sonucunda fırın içerisinde zararlı olabilecek karbon lekeleri bırakıyorlardı.

Bu probleme çare bulmak için araştırmalar yapmakta olan Drackett isimli şirket; fırının yapısına zarar vermeden en zorlu lekeleri bile kolayca çıkarabilecek kimyasal bileşikler üzerinde çalışmıştır. En sonunda; 1986 yılında fırın içerisindeki kurumuş veya derinleşmiş kirleri basitçe sökülebilecek şekilde yumuşatıp yüzeye çıkaran bir ürün üretilmiştir. İşte o ürün; Mr.Muscle’dır. Fakat o zamanlar bu ismi almadan; Drackett şirketinin ürün olarak; Bristol-Myers Squirb adlı bir Amerikalı bir holdingin bünyesinden faaliyet göstermeye başlamıştır.

S.C. Johnson&Son; Mr. Muscle’ı satın alıyor

1986 yılında piyasaya sürülmesinden itibaren Drackett ve Bristol-Myers bu ürünün meyvelerini çok kısa sürede toplamayı başarmış; ürettikleri temizleyici dünyanın dört bir yanındaki müşterilerince memnuniyetle karşılanmıştır. Bu potansiyeli fark eden İngiliz S.C. Johnson&Son şirketi; Drackett’i Bristol-Myers Squirb’den 1992’de satın almış; ürüne Mr.Muscle adını vermiş ve bugün bildiğimiz son şekline sokmuştur.

Yani tek cümleyle açıklarsak Mr.Muscle; 1986’de Drackett ve Bristol-Myers Equirb tarafından kurulmuş fakat 1992’de S.C. Johnson&Son tarafından satın alınmasıyla Mr.Muscle ismini almıştır.

Herbert Fisk Johnson III
Herbert Fisk Johnson III

Mr.Muscle’ın sahibi kim?

Aradan geçen 23 yıl boyunca ürünün telifinde herhangi bir değişiklik olmamıştır. Hala Mr.Muscle’ın sahibi S.C.Johnson&Son şirketidir. Onun CEO’luğunu da 5. kuşaktan bir Johnson torunu olarak Herbert Fisk Johnson III yapmaktadır. (Sülalede aynı isme mensup 3. kişi; Osmanlı Devleti mübarek…)

 

GÜNCEL YAZILAR:


TÜRGEV'İ KİM KURDU?


YSK'YI KİM KURDU?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*