Montblanc’ın kurucusu kimdir?-110 yıllık Alman lüksü

Kullandığı kalem ve kırtasiye malzemeleriyle, saatleriyle veya mücevherleriyle klasını belli etmeyi seven zenginlerin gözde markalarından biridir Montblanc… Faber Castell kurşun kalemlerimiz eşliğinde sizlere Alplerin bağrından kopmuş bu köklü lüks markasının genel hatlarıyla geçmişinden bahsedeceğiz.

Montblanc’ı kimler kurdu?

İlk olarak dolma kalem üretimleriyle piyasaya atılan Montblanc’ın kuruluşunda iç tane Alman vardır. Asıl meslekleriyle sırasıyla kırtasiyeci Claus-Johannes Voss, bankacı Alfred Nehemias ve mühendis August Eberstein tarafından temelleri atılan Montblanc; 1906 yılında Almanya’nın Hamburg şehrinde kurulmuştur.

Montblanc kurucuları (soldan sağa): Claus-Johannes Voss, Alfred Nehemias ve August Eberstein

İsminin kökeni de markanın sadece en zirvedekiler ve en ince zevkliler için oluşunu tamamlar niteliktedir. Mont Blanc; Fransa ve İtalya arasında bulunan aşılmaz Alplerin en yüksek parçasıdır. 4792 metrelik yüksekliğiyle Alp Dağlarının ve Avrupa’nın en yüksek dağı olan Mon Blanc; sıradağ olarak Savoy Alpleri’ne mensuptur. Fransızca bir kelime olan Mont Blanc; Türkçe’de “Beyaz Dağ” demektir. İtalyancası olan Monte Bianco da aynı anlamdadır.

Kuruluş aşamasından sonra ilk ürünü olan “Rouge et Noir” isimli dolma kalemi 1909 yılında piyasaya süren Mont Blanc; kısa sürede yakaladığı çıkış ile işlerini ilerletmiş, 1910 yılında da bugünkü ismi olan “Mont Blanc” markasıyla ürünlerini sunmaya başlamıştır.

Montblanc ürün yelpazesini genişletiyor

1924 yılında ürettiği “Masterpiece” isimli dolma kalemleriyle tüm dünyaya adını duyuran Monblanc; aradan geçen yıllarda yeni kalem modellerinin yanı sıra saat, mücevher, parfüm, takı gibi birçok lüks eşyanın da üretimini ve satışını yapmaya başlamıştır. İlk ürünleri olan dolma kalemlere bir gönderme olması amacıyla “The Art of Writing” sloganıyla faaliyetlerine devam eden Montblanc’ın; günümüzde tüm dünyaya yayılmış 450’den fazla şubesi bulunmaktadır.

Montblanc’ın sahibi kim?

Yakın tarihe kadar sağladığı büyüme sonrasında 1977 yılında İngiliz mucit ve iş adamı Alfred Dunhill tarafından satın alınan Montblanc markası; günümüzde ise lüks konusunda dünyanın en önemli tekellerinden biri olan Güney Afrikalı Richemont Grubu’na aittir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*