Modern Dünya Tarihi kitabını kim yazdı?

“Her bölgenin tarihinin ayrı ayrı ele alınmasından bıktık. Avrupa, Asya, Mısır, Amerika, vs. vs. yerlerde gelişen olayları ayrı ayrı okuyup zihnimizde birleştirmek istemiyoruz. Yok mu şöyle tüm dünyadaki olan biteni dizi gibi eş zamanlı olarak anlatan bir kitap?” diyorsanız Modern Dünya Tarihi’ne henüz rastlamamışsınız demektir. Kitabı okumaya başladığınız zaman Orta Çağ Avrupa’sından Samurayların Japonya’sına; Kızılderililerin Kuzey Amerika’sından kuzeydeki Ruslara kadar her yerdeki tarihi gelişmelerin son derece sade ve birbiriyle ilişkili şekilde anlatıldığı bir olay örgüsüyle karşılaşacaksınız.

Modern Dünya Tarihi’nin yazarı olan William Woodruff; çalışmasını bitirdiği dönemde Florida Üniversitesi’nde profesörlük yapmaktaydı. 1916 doğumlu olan Woodruff; kariyeri birçok akademik çalışmalarla ve eğitim işleriyle dolu tarihçi, profesör, yazar olarak 2008 yılında hayata gözlerini yummuştur.

“Modern Dünya Tarihi” kitabının yazarı William WOODRUFF (1916 – 2008)

Peki ardında bıraktığı bu yaklaşık 430 sayfalık eser neden okunmalıdır? Bunun başlıca iki sebebi vardır:

1)Farklı coğrafyalarda gerçekleşen olayları birbirleriyle ilişkilendirmenizi sağlayacak ve dünya tarihini daha geniş çerçeveden görebilmenize yardımcı olacaktır.

2)Avrupa, Asya gibi eski dünyanın herkesçe bilinen tarihinden hariç olarak Amerika, Avustralya gibi Coğrafi Keşifler’den öncesi karanlıkta kalmış bölgelerin tarihini, yerli kültürlerini ayrıntılı olarak tanımanızı sağlayacaktır.

Türkçe baskısı Pozitif Yayınları tarafından piyasaya sürülen Modern Dünya Tarihi kitabının arka kapağındaki tanıtım yazısı ise şu şekildedir:

Yazılan tarihi kitaplar genelde Batı hakimiyetine ve üstünlüğüne vurgu yaparlar. Başka medeniyetleri, milletleri hiçe sayarlar. Önemli icatları, dünyayı etkileyen ekonomik ve bilimsel olayları neredeyse görmezden gelirler.

Elinizdeki kitap bir nevi bu boşluğu dolduruyor. İnsanlığın son beş yüz yıllık tarihini objektif bir şekilde değerlendiriyor ve hem günümüzün hem de geçmişin şekillenmesinde kimlerin sorumlu olduğunu anlatıyor. Çağdaş dünyada varolan sorunların önemli bir kısmının (buna terörizm, fakirlik ve koloni dahil) Batı’nın eseri olduğunu belirtiyor.

Bu kitap sadece savaşları, medeniyetler arası mücadeleleri değil, insanlığın gelişimini etkileyen önemli iktisadi ve bilimsel gelişmeleri de içeriyor.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*