Modena Üniversitesi’ni kimler kurdu?-Dünyanın en eski üçüncü üniversitesi

Oxford veya Cambridge gibi dünyanın parmakla gösterdiği üniversiteler, dünyanın en eskileri sıralamasından biraz farklı olsa da İtalya, ilk üç sıralamasında kaptığı iki koltuk ile her zaman eğitimcilerin gönlünde taht kurmuştur. Dünyanın en eski üniversitesi olan ve 1000 yıldır kesintisiz olarak vermeye devam eden Bologna Üniversitesi‘nden önceki yazımızda bahsetmiştik. Bu yazıda bahsedeceğimiz bir diğer İtalyan Üniversitesi olan Modena Üniversitesi ise Bologna’dan biraz daha geç açılmış ve tarihi biraz daha farklı şekillenmiş bir eğitim yuvasıdır.

Modena Üniversitesi’nin kurucusu kim?

Orijinal ismiyle “University of Modena and Reggio Emilia” olarak literatürde geçen Modena Üniversitesi; 1175 yılında İtalya’nın Modena şehrinde kurulmuştur. Kuruluş yılı itibariyle Bologna’dan 70-80 yıl daha geç bir tarihte hizmetlerine bazşlayan üniversitenin ilk hocalarından biri de Bologna Üniversitesi’nden transfer edilen tıp hocası Pillio olmuştur.

Emekleme aşamasını atlattıktan ve kadrosunu oturttuktan sonra okul; tıp öğrenimi ve noterlik, muhasebecilik gibi devlet memurlukları üzerine uzmanlaşmış ve döneminde önemli akademik çalışmalarda bulunmuştur.

Fakat Modena’daki bu eğitim kurumunun tarihi seyri ne yazık ki Bologna Üniversitesi gibi şekillenememiştir. Her şey çok güzel sürerken ve üniversitenin istikrarlı yükselişi devam ederken 1338 yılından itibaren maddi sıkıntılar baş göstermiş; üniversite yetkilileri öğrencilere layıkıyla hizmet verememenin üstüne devletten de yeterince destek alamaz olmuştur.

200 yıldan fazla süren bu dönemden sonra 1680 yılında nihayet okulun durumu toparlanmış ve Modena Üniversitesi eskisi gibi hizmet vermeye devam etmiştir.

Modena Üniversitesi nerede?

Memurluk ve tıp eğitimi ile başladığı eğitim-öğretim hizmetine 1968’de Ekonomi Fakültesi’nin, 1989’da Mühendislik Fakültesi’nin açılmasıyla beraber günümüzde Modena Üniversitesi; birçok farklı bölümde hizmet veren bir eğitim kurumu haline gelmiştir.

Bunlara ilave olarak 1998 yılında açılan Reggio Emilia Enstitüsü ile beraber üniversite ilk defa Modena dışında bir yerleşke açmış ve çok kampüslü bir eğitim kurumu haline gelmiştir. Yani Modena Üniversitesi’nin eğitim tesisleri Modena ve Reggio Emilia şehirlerinde bulunmaktadır.

20.000 cıvarı öğrenciye eğitim vermekte olan Modena Üniversitesi’nin günümüzdeki rektörü ise Prof.Dr.Angelo  O. Andrisanodur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*