MKE Ankaragücü’nü kim kurdu?-Ankaragücü’nü kim çalıştırıyor?

Süper Lig’te mücadele etmekte olan kulüplerimizden biri olan MKE Ankaragücü, hepimizin yıllardır bildiği spor kulüplerinden biridir. Çok çok uzun yıllardan beri Gençlerbirliği, bir dönem de Ankaraspor ile birlikte Süper Lig’te top koşturan Ankara ekiplerinden biriydi. 2018 ayının ekim ayında olduğumuz sıralarda Ankaragücü halen Süper Lig’tedir ve orta sıralarda mücadelesini sürdürmektedir.

Ankaragücü’nün kuruluşu

MKE Ankaragücü’nün başındaki “MKE” nin anlamı ne? Bunu bilen var mı? Çoğunuz çok merak ettiniz de geçiştirdiniz değil mi? Hemen söyleyeyim sevgili Kim Kurdu okuru; MKE Ankaragücü isminin başındaki “MKE”, sponsorluk anlaşması gereğidir ve açılımı “Makine Kimya Endüstrisi”dir.

Ankaragücü’nün tarihi Kurtuluş Savaşıyla paralel olarak ilerlemiştir. Hatta Kurtuluş Savaşı’nda dolu kahramanlık hiakyesi olan sayılı kulüplerden biridir. Son derece köklü geçmişi vardır: Şöyle ki; Ankaragücü’nün köklerinin İstanbul’a dayandığını biliyor muydunuz? Evet; bugün Ankara’nın en köklü ve en eski spor kulübü olan MKE Ankaragücü’nün kuruluşu İstanbul’da olmuştur. Ama buna rağmen MKE Ankaragücü; Ankara’nın en eski spor kulübüdür.

Tarihçeden kısaca bahsedecek olursak; Ankaragücü, taa Osmanlı döneminde İstanbul’da açılan Turan Sanatkargücü ve Altınörs İdmanyurdu adlı iki iki kulübün birleşiminden oluşmaktadır.Bu iki kulüp; İmalat-ı Harbiye adlı savunma sanayisinde çalışan, silah tamiratı ve imalatı yapan işçilere ve buraya işçi yetiştiren meslek yüksekokullarındaki gençlerin girişimleriyle kurulmuştur. 31 Ağustos 1910 tarihinde kurulan bu iki kulüp; savaş şartları sebebiyle Ankara’ya taşınırlar. Daha sonraki yıllarda da burada Ankaragücü alır ve bir Ankara takımı olarak çalışmalarına devam eder.

Dolayısıyla MKE Ankaragücü; 1910 yılında İstanbul’daki savunma sanayisi işçileri ve liseli gençleri tarafından kurulmuştur.

Ankaragücü’nün başkanı kim? Ankaragücü renkleri ve sahası

Forma rengi tıpkı Fenerbahçe gibisarı-lacivert olan Ankaragücü’nün, futbol haricinde futbol, basketbol, erkek voleybol, erkek hentbol, bayan masa tenisi ve jimnastik takımları mevcuttur.

MKE Ankaragücü’nün, 1973 yılında kurulan Gecekondu adlı bir taraftar grubu da vardır. Kulüp iç saha maçlarını Ankara 19 Mayıs Stadyumu’nda oynamaktadır.

108 yıllık geçmişi olan MKE Anakaragücü’nde kulüp başkanlığını Mehmet Yiğiner yapmaktayken, teknik direktörlük görevini ise İsmail Kartal yürütmektedir. (Bu bilgiler güncellemeye açıktır. İlerleyen tarihlerde değişiklik olması halinde yorum kısmından geri bildirimde bulunabilirsiniz.)


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*