Milwaukee Bucks’ın kurucusu kimdir?-Ersan İlyasova’nın takımı

ABD’nin Wisconsin eyaletinde kurulmuş bir basketbol ekibi olan Milwaukee Bucks; NBA’in eski ve köklü kulüplerinden biridir. Kuruluş yılları bakımından kulüpleri karşılaştıracak olursak LA Lakers; Boston Celtics gibi çınar niteliğinde birçok kulüp bulunsa da Bucks; 50 yıllık geçmişiyle yine de bu konuda övgüyü hak etmektedir. NBA’in Doğu Konferası’nın Merkez Grubu’nda mücadele vermekte olan ekipte bir dönem milli basketbolcumuz Ersan İlyasova da forma giymiştir.

Milwaukee Bucks formasıyla Ersan İLYASOVA

Milwaukee Bucks’ı kimler kurdu?

Kulübün kuruluş hikayesine değindiğimiz zaman birçok NBA kulübünde olduğu gibi bir yatırımcı grubu, bir koç ve efsaneleşmiş birkaç oyuncu üçlüsüyle karşılaşırız. Wesley Pavaron ve Marvin Fishman ismindeki iki yatırımcı; Milwaukee şehrinde de bir basketbol takımının olmasını ve devlerin ligi NBA’de mücadele etmesini dilemişler; bu alanda çalışmalara başlamışlardır. Verilen çabalar sonuç vermiş ve NBA yetkilileri ekibin kurulma girişimlerinden sonra NBA’de oynama isteğini onaylamıştır. Gelişen olaylar sonucunda Milwaukee Bucks; 1968 yılında Wesley Pavaron ve Marvin Fishman tarafından Wisconsin eyaletinde kurulmuştur. Ekibin ilk koçu ise Larry Costello olmuştur.

Milwaukee Bucks için sıkıntılı günler

Diğer kulüplerden farklı olarak Bucks; NBA’e katıldığı ilk sezonlarda sıkıntılı günler geçirmiştir. Kulübün bir an önce başarılarla ismini duyurup finansman bulma ihtiyacının tersine maçlardan istenen performans alınmamış, ekip son derece az sayıda ve ses getirmeyecek nitelikteki galibiyetle ilk yıllarını tamamlamıştır. Öyle ki; müsabakalara çıktığı ilk sezonda ilk galibiyetini ancak 6. maçında Detroit Pistons’a karşı alabilmiştir. Fakat zamanla kulüp hem finansal hem de oyunculuk anlamında kendini toparlamış ve günümüzün büyük NBA takımlarından Milwaukee Bucks halini almıştır. Bu toparlanma süreci kısa sürede meyvelerini vermiş ve Milwaukee Bucks; 1971 yılında ilk şampiyonluğunu elde etmiştir.

50 yıllık inişli çıkışlı kariyeri boyunca kulüp; Kareem Abdul-Jabbar, Sidney Moncrief, Ray Allen, Adrew Bogut, Terry Cummings, Zaza Pachulia, Oscar Robertson gibi NBA’in efsane olmuş oyuncularını da kadrosunda barındırmıştır. Yıldızlar arasında karşılaştırma yapmak pek doğru olmasa da Kareem Abdul-Jabbar’ın kulübe olan katkıları tartışılmaz niteliktedir.

Milwaukee Bucks’ın sahibi kim?

Yukarıda sözü edilen yatırımcıların kurduğu ekip; aradan geçen yıllara ve büyümesine paralel olarak birçok iş adamının ve yatırımcı grubunun da ilgisini çekmiş, zamanla kulübün hisselerinde ve yönetiminde de değişiklikler meydana gelmiştir. Uzunca bir süre Milwaukee Bucks’ın  pay sahiplerinde biri aynı zamanda ABD senatörlüğü de yapmış olan Herb Kohl olmuştur. Resmi literatürde kulüpte en çok söz hakkı bulunanlar ise Wesley Edens ve Marc Lasry’dir. 2016 yılına geldiğimizde kulübün üzerinde pay sahibi olanlar ise şu şekildedir:

-Giacamo Falluca

-Wes Edens

-Jamie Dinan

-Jim Kacmarcik

-Jeffrey Joerres

-Jon Hammes

-Michael D.Fascitelli

-Gale Klappa

-Ted Kellner

-Craig Karmazin

-Michael Kocourek

-Community Impact yatırım ortaklığı

-Marc-Adam Stern

-Austin-Agustin Ramirez

-Keith Mardak

-Teddy Werner

Karşılaşmalarını BMO Harris Bradley Center’da oynamakta olan Milwaukee Bucks’ın; 1971’deki NBA şampiyonluğunun yanı sıra 1974’te bir Doğu Konferansı şampiyonluğu ve bunların haricinde 11 grup şampiyonluğu bulunnaktadır. Günümüzde ekibin başkanlığını John Hammond yaparken, koçluğunu ise Jason Kidd yapmaktadır. 


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*