Microsoft Studios’u kim kurdu?-Dünyanın yazılım devinden bir de oyun devi…

Kurulduğu günden bu yana pek çok platform için ürettiği oyunlarla piyasaya damgasını vuran Microsoft Studios; oyun dünyasındaki en güvenilir ve en kaliteli hizmeti verip ürünleri sunan alternatiflerden biridir. Xbox, Xbox 360, Xbox One, Windows, Windows Phone gibi farklı farklı konsollar için ürettiği oyunlar kullanıcıların büyük beğenisiyle karşılanmış ve söz konusu şirketin bu dünyadaki iddiasını kanıtlamıştır.

Peki; Microsoft Studios kim tarafından ne zaman kurulmuştur? Oyun dünyasındaki yerini ne zaman almıştır ve kaç yıldan beri hizmet vermektedir? İşte farklı şekillerde sorabileceğiniz tüm soruların cevapları:

Microsoft Studios’un kurucusu kim?

Aslında bu soru biraz formalite oldu. Çünkü isimde af edersiniz ama “eşşek gibi” Microsoft gözükürken kimin kurduğunu sormaya gerek yoktur..:) Efendim Microsoft Studios; 2002 yılında Microsoft Game Studios adıyla Microsoft şirketi tarafından kurulmuştur. Yani yaklaşık 14-15 yıldır oyun piyasasında hizmet vermektedir.

Microsoft’un, dolayısıyla Microsoft Studios’un kurucusu Bill GATES

Fakat tabii ki bütün bu zaman dilimi içerisinde bazı değişiklikler geçirmiştir. Özellikle Microsoft Studios baz alındığında, kadrosunda tutamadığı kilit isimler, diğer oyun şirketlerine kaptırdığı dahiler gibi unsurlar sürekli şirketin uğraşmak zorunda olduğu durumlar olmuştur. Ama şunu unutmamak lazım; Electronic Arts, Ubisoft, Activison gibi şirketler başlı başına oyun şirketi iken; Microsoft Studios, asıl işi o oyunların çalışmasını sağlayan yazılımları geliştirmek olan Microsoft’un bir yan koludur. Yani odaklanma, bütçe ayırma gibi kabiliyetler illa ki farklı olacaktır.

2002 yılında faaliyetlerine başlayan şirket; 2007 yılına gelindiğinde Peter Moore’u Electronic Arts’a kaptırmış ve yoluna onsuz devam etmek durumunda kalmıştır. Ardından piyasaya sürdüğü yeni oyunlar sonrasında bazı alt şubelerini kapatmış, ekonomik kriz içerisinde bulunan bazı şirketleri ise bünyesine katmış ve 2009 yılında son halini alarak Microsoft Studios ismiyle çalışmalarına devam emtiştir.

Yani Microsoft Studios; 2002 yılında kurulmuş fakat 2009 yılında bugünkü ismini almıştır.

2017 yılına girdiğimiz şu günlerde de değişen pek bir şey yoktur. Microsoft Studios kimin? Microsoft Studios’un sahibi kim? gibi sorular soruyorsanız söyleyelim: Microsoft Studios’un sahibi halen Microsoft firmasıdır ve yönetim görevini ise Phil Spencer üstlenmiştir.

Merkezi Washington’da bulunan Microsoft Studios, yeni imajı ve yeni vizyonuyla önümüzdeki yıllarda önemli başarılara imza atacağının sinyallerini vermiş; hayranlarına yeni ürünlerini sabırsızlıkla bekletmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*