Michelin’in Kurucusu Kimdir?-Patlak bisiklet lastiğinden bugünlere…

Uluslararası lastik firması Michelin’in kuruluşu 1800’lerin sonunda iki kardeş Edouard Michelin ve Andre Michelin tarafından işletilen bir kauçuk firmasına dayanmaktadır. Günümüzde merkezi Fransa’nın Auvergne bölgesinde yer alan Clermont-Ferrand şehrinde konumlanan firmanın dünya çapında 110.000’den fazla çalışanı bulunmaktadır. CEO koltuğunda kariyerine Total firmasında başlayan Fransız Jean-Dominique Senard oturmaktadır.

28 Mayıs 1889 tarihinde kurulan Michelin’in hikayesi oldukça ilgi çekicidir. Michelin kardeşlerin fabrikasına bisikletinde hava basınçlı lastik kullanan bir bisikletçi uğrar. Lastik hasar görmüştür ve tamir edilmesi gerekmektedir. Fakat, lastik janta yapışmıştır ve Michelin’in kardeşlerin lastiği söküp tamir etmesi 3 saatten fazla vakitlerini almıştır. Bir gece kurumaya bırakılan lastiği ertesi gün kardeşlerden Edouard test etmek için fabrika bahçesinde bisikletle turlamaya başlar. Fakat, henüz kısa bir süre geçtikten sonra lastik tekrar arıza çıkarır. Michelin kardeşler durumu düzeltmekten vazgeçmezler ve bu küçük hadise üzerindeki kararlılıkları janta yapışmak zorunda kalmayan hava basınçlı lastiği bulmalarına yol açar. 1891 yılında yeni icat ettikleri çıkarılabilir hava basınçlı lastik için patent alırlar ve aynı yıl içerisinde dünyanın ilk uzun bisiklet yarışında da Charles Terront tarafından bu lastik kullanılır. Sonuç elbette harikadır. Terront, Paris-Brest-Paris rotalı yarışı kazanır!

Michelin, 1934 yılında lastiğin patlaması durumunda hava basıncına direnen ve düşük hızlarda aracın kullanımını sağlayan “run-flat” ismiyle bilinen sistemi geliştirmiştir. 1946 yılında ise lastik sektöründe devrim olarak nitelendirilen “radyal” lastik yine Michelin fabrikasının bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır.

Michelin kuruluşundan bu yana esas olarak kendi ismiyle sektörde yer almasına rağmen bazı firmaları da satın almıştır :  BFGoodrich, Kleber, Tigar, Riken, Kormoran ve Kuzey Amerika’da faaliyet gösteren Uniroyal. Bridgestone ve GoodYear ile birlikte dünyanın en büyük üç lastik üreticisinden biri olan Michelin, rakipleri gibi motorsporlarına özel ilgi göstermiş ve dönem dönem Formula 1, Moto GP, Le Mans 24 saat gibi prestijli serilerde lastik tedarikçisi olarak yer almıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*