Michael Faraday kimdir?

Video galerimizin bu bölümünün konusu olan İngiliz fizik ve kimya bilgini olan Michael Faraday; bilim tarihine adını altın harflerle kazımış güzel insanlardan biridir.

Faraday’ı diğer pek çok bilim insanından ayıran yönü; yaptığı devrim niteliğindeki buluşları herhangi bir akademik eğitim almadan yapmış olmasıdır. Yani akademik terbiye almış bilim insanlarından çok bir mucittir.

İngiliz kimyacı ve fizikçi Michael FARADAY (1791 – 1867)

22 Eylül 1791 tarihinde İngiltere’nin Surrey şehrinde dünyaya gelen Faraday; elektromanyetik indüklemeyi icat etmiş, manyetik alan üzerine çalışmalar yapmış, elektrolizin temel ilkelerini ortaya çıkarmıştır. Elektrik motorunu da bilim dünyasına kazandıran Faraday, aynı zamanda Klor gazını sıvılaştırarak bugünkü temizlik çalışmalarının temelini atmıştır.

Michael Faraday hayata zor şartlarda başlamıştır. Newington Köyünde demirci bir babanın oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Dört kardeş arasında bilime olan merakıyla ön plana çıkmış, aldığı geleneksel eğitimler dışında kendi kendini yetiştirmiştir.

18. yüzyılın en büyük bilim insanlarından biri olarak tarihe geçmesini sağlayan çalışmalarından sonra 25 Ağustos 1867 tarihinde Londra’da hayata gözlerini yummuştur.

Aşağıda Faraday’ın efsanevi hayatını özetleyen bir video mevcut. İyi seyirler dileriz.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*