Miami Heat’in kurucusu kimdir?-Le-Bron, O’neal, Bosh, Wade ve daha fazlası…

NBA tarihinde diğer takımlar kadar sık ismi geçmese de 2000’li yıllar sonrasında adını sık sık duyduğumuz güçlü bir ekip olan Miami Heat; kadrosunda bulundurduğu LeBron James, Dwayne Wade, Chris Bosh, Shaquille O’Neal gibi isimlerle bir dönemin efsane ekiplerinden birini bir araya getirmiştir.

Miami Heat ne zaman kuruldu?

1988 yılında ABD’nin Florida eyaletinin Miami şehrinde kurulan Miami Heat; kurulduğu günden beri aynı isimle faaliyet gösteren genç kabul edilebilecek ekiplerden biridir. İsmindeki “ateş, alev” anlamlarına gelen “Heat” kelimesini de hem bir güç ifade etmesi için, hem de yaz tatillerinin dünya çapında gözde mekanlarından biri olan Miami’yi hatırlatması için almıştır. Miami Heat; NBA Doğu Konferansı’nın Güneydoğu Grubu’nda maçlara çıkmaktadır.

NBA tarihi konusunda bilgili olanlara bir dipnot: Miami Heat’in; 1970’lerde ABA (American Basketball Association) ligi altında mücadele veren Miami Floridans ekibiyle bir alakası yoktur.

Miami Heat’in kurucusu kimdir?

NBA’in genç yıldızı olarak sayılabilecek Miami Heat kulübünün kurucusu ve sahibi Micky Arison’dur.

Miami Heat kurucusu Mick ARISON

1949 İsrail/Tel-Aviv doğumlu Yahudi asıllı bir iş adamı olan Micky Arison; Florida Üniversitesi’nde bir dönem eğitim görse de yarıda bırakmış, iş hayatına atılmıştır. Miami Heat’in yanı sıra bir Amerikan-İngiliz Cruise gemi işletme şirketi olan Carnival Corporation’un da yönetim kurulu başkanıdır.

2013 yılına kadar CEO’luğunu da yaptığı Carnival Corporation şirketinin geçmişi Micky Arison’dan bile öncesine; babası Ted Arison’un dönemine kadar uzanmaktadır. Sahibi olduğu bu şirketle Micky Arison; dünyanın en büyük Cruise işletmecisi unvanını da elinde tutmaktadır.

2015 Eylül itibariyle net serveti 8 milyar dolar olarak açıklanan Micky Arison; Forbes dergisinin 2011 yılında yaptığı sıralamaya göre dünyanın en zengin 169. insanıdır.

Bugün Miami Heat’in sahibi kimdir?

2016 yılına girdiğimizde kulübün sahibi hala Micky Arison’dur.

Ev sahibi olduğu maçlarını American Airlines Arena’da oynayan kulübün; 2006, 2012 ve 2013 NBA şampiyonlukları, bunların haricinde 2011 ve 2014 konferans şampiyonlukları gibi birçok başarısı bulunmaktadır. Miami Heat’in sponsorluğunu Sioux Falls Skyforce yaparken; koçluğunu da Erik Spoelstra üstlenmiştir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*