Metro Turizm’in kurucusu kimdir?

Metro Turizm, Kasım 1992 yılında Galip Öztürk tarafından kurulmuş olan şehirlerarası otobüs firması olarak bilinmektedir. Bünyesi içerisinde 415’i firmaya ait, genel toplamda 1303 otobüs modeli yer almaktadır. 2012 yılında genel toplamda 20 milyon yolcu taşınmıştır.

70’den fazla ile karşılıklı seferleri bulunmaktadır. Bulgaristan dâhil olmak üzere yurt dışında pek çok ülkeye yolcu taşımaktadır. 12 Şubat 2009 tarihinde ise Metro Holding bünyesinde yer almaya başlamıştır. Türkiye İtibar Endeksi tarafından 2012 yılında yapılan araştırmaya göre Metro Turizm yılın en itibarlı ulaşım firması olarak ödüle layık görülmüştür.

Metro Turizm Hakkında

Türkiye’nin ulaşım sektörü içerisinde her zaman lider şirket olarak bulunan ciro büyüklüğü ve taşınan yolcu sayısı bakımından da her zaman en büyük kara yolu taşıma şirketi konumunda yer alan Metro Turizm’in filosu içerisinde 673 kendi öz malı yer almak üzere toplamda 1463 otobüsü bünyesinde tutmaktadır. Genç araç filosunu sahip olan araçların genel olarak yaş ortalaması üçtür. Bağlı bulunmuş olduğu Metro Holding’in güçlü olarak yer alan sermayesi ve etkin organizasyon yapısı ile beraber Metro Turizm, Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış durumda yer alan 77 ilde toplam 1.000 adet aktif acente firmasıyla çalışmaktadır. Yurt içi ve yurt dışı bilet faaliyetleri ile beraber rakipleri karşısında oldukça önemli bir üstünlüğü ele geçirmiştir. Günde ortalama olarak 1400 sefer gerçekleştiren firma, yılda ortalama 19.000.000 yolcu kapasitesine ulaşabilmektedir. 307 adet şehir içi servis araçları ile yolcuların taşınmasını sağlamaktadır. 2013 yılında 21 milyon yolcu taşıma düzeyinde olan Şirket’in toplam yolcu taşıma sayısı, 2015 yılından 23 milyonun üzerine ulaşmıştır.

Galip Öztürk Kimdir?

Metro kimin? Galip Öztürk 1 Ocak 1965 yılında Ayvacık, Samsun’da dünyaya gelmiştir. Türkiye’deki şehirlerarası yolcu taşımacılık hizmetinde önde gelen otobüs firmaları arasında bulunan Metro Şirketler Grubu’nun sahibi olarak bilinmektedir. Bununla beraber 2005’te kurulmuş olan Türkiye Otobüsçüler Federasyonu’nun da kurucu başkanı olarak görevde bulunmaktadır. Metronun sahibi nereli? Galip Öztürk’ün dedesi ve ataları, 1916 yılındaki Rus ilerlemesi yüzünden Sürmene’den Çarşamba yöresine taşınmıştır. Ailesinin beş çocuğundan biri tanesi olarak yer alan Öztürk, 1965 yılında İsmail Öztürk’ün oğlu olarak Ayvacık’ta dünyaya geldi. İlköğrenimini Çarşamba’da tamamlayan Öztürk 13 yaşındayken İstanbul’a taşınarak Topkapı’da bir çay ocağı içerisinde çalıştı. Ardından Topkapı otogarı içerisinde küçük bir çay ocağı ile ticaret hayatına başladı. Öztürk’e ait olan Metro Ticari ve Mali Yatırımlar Holding’in iştiraki olarak bulunan Metro Turizm Seyahat’in yüzde 5’inin Ali Bayramoğlu’na satışı konusunda görüşmelere başlanmasına karar verildi.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*