Metro İstanbul kimin?-İstanbul’un tüm raylı sistemlerinin mimarı kimler?

Metro İstanbul; İstanbul genelindeki tüm raylı sistemlerin başarısına imzasını atmış olan, İstanbul’un gelişen ulaşımında en çok pay sahibi olan şirkettir şüphesiz ki. Biz de bu yazımızda İstanbul ulaşımının mimarı olan Metro İstanbul’un kuruluşuna değiniyor, ‘Metro İstanbul ne zaman kuruldu? Kim tarafından kuruldu?’ gibi soruları cevaplamaya çalışıyoruz.

Özellikle son 20 yıllık periyotta birbiri ardına inşa edilen ve çalışmaya başlayan metro, tramvay ve tüm raylı sistem hatları hepimiz için hayatı o kadar kolaylaştırmıştır ki, çağımızda yaşayan bir insanın artık İstanbul’un bir ucundan diğer ucuna gitmesi çok kolay bir meseledir. Eh; bir Tuzla’dan yola çıkıp Beylikdüzü’ne gitmek isterseniz tabii ki hala sürüyor, bütün gününüzü alır en azından… Mesela Tuzladan Kadıköy-Pendik metrosuna gidişi, oradan Pendik’ten yola çıkıp metrobüse aktarma yapması, metrobüs aktarmasından sonra da 1 saati geçkin bir yolun metrobüste geçmesi derken epey vakit geçiyor tabii.. Yine ışınlanmıyorsunuz yani…:) Ama kendinize ya da bir büyüğünüze şunu sorun. Aynı yolculuğu bütün bu metrolar ve raylı sistemler yokken yapmayı deneseydiniz ne olurdu?…

Metro İstanbul’u kim ne zaman kurdu?

Aslına bakacak olursanız hayli eski bir girişimdir Metro İstanbul. 30 yılı falan var. Fakat tabii ki teknolojinin ilerlemesi ile yapım imkanlarının eskisinden daha hızlı katlanabilmesi sayesinde 2000’lerden sonra bilhassa bir raylı sistem patlaması olmuştur. Yani mesela 1980’lerde elinizde 100 lira var, bunun değeri yüzde yüz artsa bile anca 200 lira eder. Oysa ki 2000’li yıllarda elinizde 1 milyon TL var; bunun değerinin %10’cuk artması bile 1.100.000 TL yapar. İşte bu yüzden Metro İstanbul; 2000’li yıllardan sonra İstanbulun çalışan, her gün yol çilesini çeken kesiminin, yani milyonların gizli kahramanı olmuştur adeta…

Metro İstanbul’un kuruluşuna baktığımız zamansa bir devlet teşebbüsü olduğunu görürüz. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ta kendisi tarafından bir iştirak olarak kurulmuş ve İstanbul’un raylı sistem ağlarını örme vazifesi verilmiştir Metro İstanbul’a… Metro İstanbul’un resmen açılışı 1988 yılında olurken, hizmete açılan ilk metro hattı ise 1989 yılında Aksaray-Atatürk Havalimanı Hafif Metro Hattı olmuştur. O halde ‘Metro İstanbul’un kurucusu kim?’ sorusunu şu şekilde özetleyebiliriz:

Metro İstanbul; 1988 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulmuştur. 1988 yılındaki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlık göreviniyse Bedrettin Dalan yürütmekteydi.

Bedrettin DALAN

1989 yılındaki ilk metro hattından sonra Metro İstanbul’un yeni yeni hatları sürekli hizmete açılmış ve tüm İstanbul’u kapsayan bir metro ağı olan ‘İstanbul Metrosu’ olmak yolunda ilerlemeye devam etmiştir.

Metro İstanbul’un sahibi kim? Şu anda Metro İstanbul kimin?

Günümüzde Metro İstanbul; toplamda 155 km’ye yakın metro-tramvay-füniküler yolu ve 12 adet şehir içi raylı ulaşım hattı ile her gün tam 2 milyonun üzerinde yolcuya hizmet vermektedir.

Metro İstanbul’un Avrupa yakasındaki en önemli icraatlerinden olan Kabataş Bağcılar Tramvay Hattı, Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği tarafından yüksek yolcu talebini karşılama konusunda en iyi proje seçilmiş ve Türkiyeyi gururlandırmış olan bir hattır.

Peki ‘Günümüzde Metro İstanbul kimin? Metro İstanbul’un sahibi kim?‘ diye soruyorsanız onu da hemen söyleyelim:

2019 yılının Mart ayında iken Metro İstanbul’un sahibi halen İstanbul Büyükşehir Belediyesidir. Yine şu an için Metro İstanbulun genel müdürlük görevini Kasım Mutlu yürütmektedir.

İlerleyen yıllarda yönetim ve mülkiyet bilgilerinin değişmesi haline bu bilgiler güncellenecektir. Bir aksaklık olması halinde okuyucumuzun uyarısıyla derhal gereken düzenlemeyi yaparız.

Evet sevgili okurlar; Avrasya Tüneli ile ilgili olan yazımızı da buraya tıklayarak, Marmaray’ın kuruluşunu anlatan yazımızı ise buraya okuyabilirsiniz. Sağlıcakla kalın, hoşça kalın.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*