Mesaj kitabının yazarı kimdir?-Dünya dışı yaşam?

Yakın tarihte yazılmış en sürükleyici ve en kaliteli romanlardan biri olan mesaj; sahip olduğu prestijin aksine bir edebiyatçı tarafından değil; bir bilim adamı tarafından yazılmıştır. Hem de uzaya, kozmolojiye ve dünya dışı yaşama meraklı olanların çok iyi bildiği bir isim tarafından…

Konusuna ve ayrıntılarına geçmeden önce yazar bilgilerini verelim: “Mesaj” adlı roman; Carl Sagan tarafından yazılmıştır. 

“Mesaj” romanının yazarı Carl SAGAN (1934 – 1996)

İlk baskısı 1985 yılında piyasaya sürülen kitap; bugün çoğumuz tarafından uçukça karşılanan bir düşünceyi mantıklı bir senaryoya oturtmuş, ayrıca bunu akıcı ve kolay okunur bir üslupla yapması sebebiyle birçok edebi klasiğe taş çıkartmıştır.

Bu yüzden; dünya dışı yaşamın mutlaka var olması gerektiğine inanan ve bu konuda kendini geliştirmek isteyen birinin UFO’lardan, vs. saçma haberlerden önce “Mesaj” romanını bir kere olsun okuması şarttır.

Carl Sagan Mesaj konusu

Romanın baş kahramanı olan Ellie; çocukluğundan beri insanları ve doğayı sorgulayan; olayların neden gerçekleştiğini ve nasıl işlediğini merak eden zeki bir genç kızdır. Çocukluğu boyunca yaşadığı ailevi ve sosyal zorluklara rağmen bu merakı sayesinde hayattan zevk almayı başaran Ellie; yıllar sonra saygın bir bilim insanı olur ve dünya dışı yaşam izlerini araştırmak için çalışmalara başlar. Uzun yıllar süren bu çalışma sonucunda Ellie ve ekibi tam umutsuzluğa kapılacakken bir yerlerden yabancı ve garip bir sinyal alırlar. Sonrası ise bu sinyalin ve içinde barındırdığı mesajın deşifre edilmesi ve dünya dışındaki canlılara ulaşma çabalarının hikayesidir.

Eğer bu tarz konulara merakınız varsa Carl Sagan’ın bu mükemmel yapıtını bir solukta bitireceğinize şüpheniz olmasın. Daha önce dünya dışı yaşamla ilgilenmediyseniz artık ilgilenmeye başlayacağınızdan da şüpheniz olmasın..:)


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*