Merck&Co.’nun sahibi kim?-Dünyanın en büyük 4. ilaç şirketi

Dünya ekonomisinde büyük yeri olan ilaç ve eczacılık, sağlık sektörünün bel kemiğidir. Bu sektörde büyüklük sıralamasına göre ilk 10’da yer alan şirketler, dünya pazarında milyar dolarların konuştuğu cirolara ve tüm dünyanın sağlığının ellerine baktığı bir pozisyona sahiptir.

Yazımızın konusu olan Merck&Co. da söz konusu listede 4. sırada. Dünyanın en büyük 4. ilaç şirketi olarak adını klasmana yazdıran Merck.&Co.; liderliği elinde bulunduran Pfizer, ikinci sırada olan Novartis ve üçüncü olan Roche‘un ardından gelmektedir.

Diğer ilaç şirketleri gibi Merck’in de kuruluş hikayesini inceleyecek olursak şöyle bir öyküyle karşılaşırız:

Merck&Co.’yu kim kurdu?

Merck İlaç Şirketi; ilaç sektöründe 150 yıla yakın geçmişinin yanı sıra, kurucusu olan aile bakımından da çok çok eski kökenlere sahiptir. Şöyle ki; Merck şirketini kuran Alman asıllı Merck ailesinin kayıtları 1668 yılına kadar gitmektedir. Piyasaya kendi isimleriyle atıldıkları bu dönem aynı zamanda Merck ailesinin de kuruluşu olarak kabul edilmektedir.

Eczacılık sektöründeki Merck&Co.’nun tarihini incelemek için ise 1900’lerin hemen öncesine inmemiz gerekir. Uzun lafın kısası Merck&Co. İlaç Şirketi; 1891 yılında Amerika’da George Merck tarafından kurulmuştur.

Merk&Co markasının kurucusu George MERCK (1894 – 1957)

Yaklaşık 10-15 yıllık bir çalışma periyodundan sonra Merck; savaş zamanı tıbbi ihtiyaçlar sebebiyle Birinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan Hükümeti tarafından kamulaştırılmış, 1917 yılında ise tekrar bağımsız özel bir şirket olarak faaliyetlerine başlamıştır.

Merck&Co. kimin?

Aradan geçen 100 yıl boyunca Merck şirketi; aşılar ve kadın sağlığı ilaçları başta olmak üzere tüm dünyaya ürünlerini ihraç etmiş, sektörün liderlerinden biri haline gelmiştir. Değişen dünyaya hızla uyum sağlayan Merck; 2017 yılına geldiğimizde 40 milyar dolara varan varlığı, 70.000 çalışanı ile dünya ilaç sektörünün imparatorluklarından biri konumundadır.

Günümüzde Merk&Co. İlaç şirketinin başında Kenneth Frazier bulunmaktadır.

Şirketin genel merkezi ise Amerika’nın New Jersey eyaletindedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*