Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ni kim kurdu?-Almanya’nın en eski siyasi partisi

Alman Hristiyan Demokrat Partisi’nin kurucusu kim?-Christlich Demokratische Union Deutschlands

Bitcoin’i kim kurdu?-Uzay çağının tartışmasız para birimini kim icat etti?

Schalke 04’ün kurucusu kim?-Dünyanın en büyüklerinden olup da şampiyon olamayan takım…

Memorial Hastanesi kimin?-Dünya standartlarında bir Türk hastanesi

Özel Şirketler, Sağlık 28 Ocak 2016

Bu yazımızda kuruluşunu, büyümesini ve dünyanın en büyük sağlık kuruluşlarıyla iş yapabilecek konuma gelmesini ana hatlarıyla inceleyeceğimiz Memorial Hastanesi’nin hikayesi; bundan çok çok öncesinde tornacılıktan tekstile kadar verilen yoğun emeklerin, aynı zamanda verilen bu emeğe rağmen karşılaşılan adaletsizliklerin bir ürünüdür.

Evet; özellikle 2000’li yıllara yaklaşırken sağlık sektörünün özel teşebbüse kaymasına paralel olarak devlet hastanelerine rakip olacak birçok kuruluş ortaya çıkmış; dünyada var olan bu gelişimi peşi sıra Türkiye de izlemiştir. Öncelikle şunu belirtelim; sağlık gibi belki de olabilecek en hassas ve en hataya tahammülsüz bir alanın özel sektöre teslim edilmesi birçok tartışmaya ve tepkiye sebep olsa da ortada var olan bir gerçek vardır. Devletin hantallığından dolayı mahrum kaldığınız birçok hizmeti gördüğünüz yerler de özel hastanelerdir. Tedavisi güç olan birçok hastalığın kolayca engellenebildiği ama malesef bunun yeterince parası olanlara uygulanabildiği yerler de özel hastanelerdir. Bizim görevimiz de olabildiğince objektif davranarak sizlere elle tutulur verileri sunmaktır. Yorumlamak size kalmış..

Memorial’ın kurucusu kimdir?

Yukarıdaki konuya değinmemin sebebi de Memorial’ın kuruluşunun ilham kaynağının tam olarak merkez noktası olması. Evet; Memorial Hastanesi’nin kurucusu ve sahibi olan Turgut Aydın, öncesinde sağlık sektörüyle çok çok alakasız işlerle meşgul olmasına rağmen gelininin yaşadığı bir hastalık sonrasında kaldığı özel hastanenin faturayı şişirerek olması gerekenden çok çok fazla ücret talep etmesi üzerine çok üzülmüş; gelecekte yapması olası yatırımlar arasına sağlık sektörünü de ekleyerek bu başıboşluğun ve haksızlığın önüne geçmeyi amaçlamıştır.

Yaşadığı tecrübe sonrasında sağlık sektöründe gerçek anlamda hizmet verecek bir kuruluş yaratmayı kafasına koyan ve verdiği demeçlerde bugün bile hak geçmemesi için birçok faturayı bizzat kendisinin kontrol ettiğini ifade eden Turgut Aydın; 1943 yılında Trabzon’un Maçka ilçesinde doğmuştur. Geçim sorunlarından dolayı okuluna devam edemeyen ve henüz 15 yaşındayken İstanbul’a göç eden Aydın; iş bulduğu bir tornacıda çalışmaya başlayarak iş hayatına atılmıştır. Meslek hayatını ve çalışma kurallarını çok erken yaşta öğrenen Turgut Aydın; bir yandan da işlerini büyütebilmesi ve daha çok kazanç sağlayabilmesi için seçenek arayışlarına girmiş, ticari hayatında dönüm noktası olan tekstil sektörüyle de o zamanlarda tanışmıştır. Geçimini sağladığı tornacı atölyesinde yeterince zaman geçirdikten sonra kendi işini kurarak Aydın Örme adlı bir tekstil şirketini yaratmış; ilerleyen zamanda onu büyük bir holding sahibi yapacak hikayenin başlangıç noktasını oluşturmuştur. 1991 yılında kurulan Aydın Örme; 2000’li yıllara kadar çalışma azmi ve taşıdığı vizyon sayesinde Turgut Aydın’a ilerleyen zamanda yatırımlarını, hizmetlerini arttırabilmesi için ihtiyacı olan fırsatı vermiştir. Zaten yukarıda bahsettiğimiz özel hastanenin yüksek fatura çıkarması olayı da bu yıllarda yaşanmış ve Memorial’ın kuruluşuna zemin hazırlamıştır.

Turgut Aydın

Turgut Aydın

Sonunda 2000 yılında Memorial Hastanesi ilk şubesi olan Şişli’de faaliyetlerine başlamış ve Turgut Aydın’ın hayallerindeki gibi “özel sektörün kalitesinde ama haksızlığa geçit vermeyecek” şekilde elindeki tüm imkanlarla insanları tedavi etmeye başlamıştır. Günümüzde ise Memorial Hastanesi Türkiye’nin en büyük özel sağlık kuruluşlarından biridir. Günümüzde tüm Türkiye’de 10 şube ve 3 tıp merkezi ile hizmet vermekte olan Memorial; dünyanın 92 farklı ülkesinden hasta kabul eden, kendini uluslararası arenada ıspatlamış bir kurumdur.

Memorial’ın sahibi kim?

Kurum ve kuruluşlar bazında bakacak olursak Memorial Hastanesi’nin sahibi Turgut Aydın Holding’tir. Holdingin sahibi ve yönetim kurulu başkanı ise Turgut Aydın’dır. Turgut Aydın Holding sağlık hizmetlerinin yanı sıra gemicilik ve deniz taşımacılığı, inşaat ve gayrimenkul gibi sektörlere de yatırım yapmıştır. Bunlara ek olarak hepimizin bildiği A-101 marketler zinciri ile English Home’un da sahibidir.

Yorumlar

Yazıya 27 yorum yapılmış.

Ali atılgan 26 Ağustos 2016

Sayın TURGUT AYDIN beyfendi öncelikle gösterdiniz üstü başarı ve hizmetlerinizden dolayı şahsım adına teşekkür ederim.iş hayatınız geldiniz konum noktası gerçekten gurur vericiayrıca özellikle sağlıkta ki başarınız süper hayat hikayenizde gelininizin bir özel hastanede gördüğü tedavi sonrası size çıkarılan yüksek fatura olayı inanın üzücü bir oldu ama malesef hayat bu vede devletin suçuda çok burda yeterince denetim yok .vatandaş parayı kolay kazamıyo gücü olan özele olmayan devlet hastanesine gidiyo özelde 1 saatte aldınız tahlil sonucunu devlet hastanelerinde 1 veya 2 günde alıyor bazı film ultrason vs gibi tahlillerde günler haftalar hatta aylarca sıra bekliyorsunuz uzun lafın kısası inşallah siz hep böyle dürüst çalışmaya devam edersiniz başarılarınızın devamını diliyorum.

Samet Kıray 15 Ekim 2016

Merhaba.Hastanede çok kıymetli hocalar var.Fakat bu değerli insanların bir çoğu boş oturuyor ve bundan da şikayetçiler.Özel bir hastanede bize verilen fiyatın 3 katı fiyat verildi.Sadece zenginler için kurulmuş bir yer.Son teknolojiyi kullanmalarına karşın bu kadar değerli bilim insanlarından memleketimiz fiyatlar yüzünden yararlanamıyor.

Filiz kilic 6 Aralık 2016

Sayin turgut bey kizim sizin hastanede calisabilirmi Radyoterapi mezunu ben bir anne olarak rica ediyorum

martin eden 7 Aralık 2016

Filiz Hanım; yorumunuzu yayınlıyoruz fakat iş başvurunuzu doğrudan Memorial Hastanesi İnsan Kaynaklarına iletirseniz size daha iyi yardımcı olacaklardır. Burası farklı bir kuruluştur.

Ersin adalı 30 Aralık 2016

Aydın bey e başarılarının devamını dilerim şişli hastanenizde bir operasyon geçirdim 2gün misafiriniz olarak yattım heş şeyimi mükemmel olur arkadaş yattıgım yatak olmasa zaten hastane degil otel derim herşeyden önce doktom nurten küçük hanıma hemşireler duygu ve diyer arkadaşlar hepsi mi mükemmel olur evet hepsi hademeler kat görevlileri yemek getiren arkadaşlar aydın bey saglıklı bir yaşam sizin ve tüm çalışma arkadaşlarınıza dilerim

Ali fuat özcan 27 Ocak 2017

Diyarbakirda gorevli guvenlik memuruyum.hastaneniz cok iyi ama kredi kartina taksitin olmamasi biz memurlari etkilemektedir.esim.dogum yapacak,oncesinde baska bir ameliyat daha oldu ve pesin alinan ucret bizi etkilemekte.simdiden dusunmeye basladm dogum ucrerini. Kredi kartina taksit yapmanizi istiyorm ve cevremdeki tum memurlar ayni uygulamdan muzdarip…

Duran Aydogmus 1 Şubat 2017

Üzgünüm, Mecbur kalmadıkça MEMORIAL Hastanesini kimseye tavsiye edemiyorum. Üç kez bizi hayal kırıklığına uğrattı. SEBEP : eşim raporlu kalp hastası, kalp krizi geçirdi 2016’da ve evimize akın olduğu için MEMORIAL ACİL servisine yetiştirdim. ACİL’de sabahladı, Bir gece klinikte yatırdılar ve bir gece için tam 566 TL aldılar bizden ve fatura da vermediler! Bir ay sonraya kontrol randevusu verdiler, Zamanında Hst’de olduğumuz halde, “Dr. ameliyatta” dedikler ve 10 gün sonraya randevu verdiler. Yine zamanında gittik ve hayli bekledik, bu kez “Dr’lar anjio’da” dendi, yine muayene olamadan öfke ile :”Hastane tabelası ile otel çalıştırıyorsunuz” diyerek MEMORIAL Hastanesinden ayrıldık!!!

Oysa, Memorial gibi A sınıfı olan başka hastanede defalarca ve günlerce yatan eşimden hiç ücret almadılar. İşte Memorial Hastanesi budur. Takdir hastalarınındır. Saygılarımla.

Ayhan koca 14 Şubat 2017

Sayin Aydin TURGUT
Sizin gibi girisimcileri allah basimizdan eksik etmesin benim sizinden dilegim bu yaziyi oku maniz kardesim pankreas basinda kanser suphesi ile devlet hastanesine yatirdik 15 gun tahlilleri surdu ancak bir sonuca taniya varamadilar biopsi olacak dediler ancak ilimizde bunu yapabilecek hastane yoktu bizde ayni ildeki bir hastanenize kardesimi goturduk burada yapilabilecegini duyunca cok sevindik (600-700 tl olur tahmin ettik) ancak daha doktorla gorusmek istedigimzi soyler soylemez bizden 200 tl istediler kardes bizi bir dinle yapilacak biopsinin ucreti nedir bir soyle maddi gucumuz once buna yetermi bir bakalim biz isci emeklisi 1400 tl alan insanlariz biraz ugrasi ile doktor ile gorustuk is fiyata gelince 1500 tl istediler tabi bunu karsilayamacagimizdan oradan ayrildik simdi 600 km uzakliktaki baska bir ile gidecegiz sizi cocuklugunuza geri gitmeye ve yasadiginiz yokluklari animsamaya davet ediyorum siz olsaniz ne yapardiniz kardesimin durumu pek iyi degil karsimizda her gecen dakika eriyor dua etmekten baska buyuk devletimizin hastanelerinden baska gidecek yerimiz kalmadi allah sizlere booool kazancli gunler versin saygilarimla

Ferai Aygel 14 Mart 2017

Sayın Aydın Turgut Bey Sağlık sektörüne girme sebebiniz gelen yüksek faturaymış Bizler için sizin fiyatlarınızda oldujça yüksek SGK ile niye anlaşmanız yok Benim doktorumda sizin hastanenizde çalışmaya başladı Kontrole gelemiyorum Sadece muayene325 lira SGK ile anlaşırsanız bizlerde gelebiliz

efehan 1 Nisan 2017

kapıdaki lions siyonist club ünün heykeli ne anlama geliyo bahçelievlerdeki manotial hizmet hastanenizde sizde üyemisiniz

Kübra Günay 31 Mayıs 2017

Memorial çok zengin insanların gidebileceği bir holding 🙂 muayeneden 250 lira istemişlerdi 3 yıl önce.

bulent manavoglu 23 Eylül 2017

Sistem iyi isliyor.

Burcu arpa 29 Ocak 2018

Merhabalar … Turgut AYDIN beyfendinin zamanında karşısına yüklü bir miktar fatura çıkmasından dolayı hastane kurmayı hedef aldıysa eğer biraz da ekonomik geliri orta tabaka olan insanlara yönelik olsaymış hastanesi çok daha iyi olacakmış… Zamanında kendisine çıkarılan faturanın belki çok daha fazlası suanda kendi kurduğu hastane de diğer insanlara çıkartılıyor …. en azından yeni acılcak olan Bahçelievler memorial hastanesinin SGK ile anlaşmalı olmasını isterdik… Bu bir taleptir ki bir çok insan bu şekilde düşünüyordur … Bu konuyu tekrardan bir gözden geçirmesini saygılarımla arz ederim

BARIŞ 7 Şubat 2018

Sayın Turgut bey neden Sgk ile anlaşmanız Yok geçmişinize bir yüzyüze kalırsanız bıze hak verırısınız

Yunus yıldız 13 Şubat 2018

Merhaba lar öncelikle hastanenize bir konuda dikkat e cekti olumsuz yönlerdeki mesajları pek dikkate almıyor. Bunun sırasında somut davranmak yerine sorunu çözmek daha mantıklı dır. Herşey Beyinde başlar Beyinde biter iyi çalışmalar.

Cem Küçükmeriç 21 Şubat 2018

Merhaba İnşallah buraya yazılan yorumları yetkili birileri okuyupta bu kötü duruma müdehale ederler Bahçelievler Memorial hastanenizden KBB bölümünden oğlum için randevu almak için aradım ücreti sorduğumda randevuyu hemen iptal ettirdim tabii 400 lira muayene ücreti normalmiş ? Allah aşkına Turgut bey madem Zaman’ında sizde yüksek fatura ile karşılaştınız bu durumu en iyi anlayıp bilen siz olmalısınız birazda orta gelirli halka hitap lütfen yazık çok yazık…

Gülcan teker 24 Şubat 2018

Merhaba aydın bey benım burdakı makaleden anladıgım kadarıyla sizin gelininizle yaşadıgınız bu olay size ilham kaynagı olmus siz insanlara daha uygun fıyatlarda hizmet vermeyı degıl saglık sektorunde yüksek fıyatla daha da çok kazanacagınızı fark etmişsiniz.

Deniz arslan 28 Şubat 2018

Hastane sahibi sayın turgut beyin hayat hikayesi doğru ise yani anlatıldığı gibi gelininin yaşadığı rahatsızlığa şişirilen fatura ve akabinde sağlık sektörüne geçiş işi bence tamamen maddeseldie anlatıldığı gibi asla değildir acaba gelinini şimdi kendi hastanene götürsen ne kadar fatura çıkar otur bir bak istanbulun en pahalı hastanesini tamamen duygusal olarak yapmış ne şartla giderseniz gidin hastaneye shk lıya vebalı gibi bakılıyor acil den girseniz ölümcül olsanız bile paranız varsa yüzünüze bakıyorlar yoksa öldünüz allah rahmet eğlesin ne sgk yı tanıyorlar nede insanı biraz vicdanda lazım ticarethanede pardon darphanede

Mehmet alper 1 Mart 2018

Hocam siz haksız fiyat reçetesiyle açtımmdiyaosunuz ama İnan’ın hala öyle yani kısacası paran yoksa oluyor insan bu dünyada

Yeşim Fatsa 10 Mayıs 2018

annem için hastaneye yatış gerçekleştirdik. Ameliyat oldu. Doktor memorial Şişli’de olduğundan buraya gelmemiz gerekti. Yoksa tercih edilecek bir yer değil. Maalesef verilen hizmet göreceli. Elbette iyi kalpli çalışanlar var fakat bir yer bu kadar mı çocuk parkı, Arap bahçesi olur? Kadın bütün gece 1 gram uyuyamadı. Hastane yetkilileri çocuk katına koydu annemi. Söyledik ama kimse dinlemedi. Tabi kadın hem ameliyat yorgunluğu hem uykusuzluk sinir krizi geçirdi. Ben böyle hastane görmedim. Asla asla kimseye tavsiye etmem. Hem çuvalla para veriyorsun hem de parayla rezil oluyorsun. Gidin başka hastaneye derim.

Nevin 21 Mayıs 2018

Param yok sigortam yok bu hastaneler bakar mı bizlere ? zenginlerin yeri:( bence kuruluş amacında değil artık 🙁

Fatma alnıaçık 4 Haziran 2018

bizim gitmediğimiz hastane kalmadı her gittiğimiz hastane masadan kalkamaz felç olur yıllarca yoğun bakimdada kalabilir dediler bide hastanın yüzüne karşı bunları söylediler ve ensonunda bu hastaneyi bulduk direk ilhan elmacıyla görüştük ameliyatın riski olmayacağını ve sağ bıçağıyla kolu ameliyattan sonra düzeleceğini söyledi herşey dediği gibi oldu ilhan elmacı ya ve tüm ekibine sonsuz teşekkürler ederim rabim başımızdan eksik etmesin allah uzun ömürler versin inşallah hocamıza

nursel kartal 4 Temmuz 2018

şikayet var. com dan okuduğum üzere hastane hakkında hiç iyi şeyler duymadım hizmette kötü fiyatta ise paralarıyla rezil olan insanların yorumları ile dolu peki neden hala hastaneyi tercih edenler var anlamış değilim. Yazısınıda okudum haksızlığın önüne geçmek yerine daha çok nasıl para kazanırım diye düşünmüşki olmalıki sn Turgut Aydın bu hastane muayne ücreti bu kadar çok fazla 🙂 Bir gün bilgisayar başına oturup bu yorumları okumasını temenni ederim belki orta düzeyde gelirli insanlar için sgk yla anlaşmalı yapar hastanesini

nata 7 Temmuz 2018

Salam sizden cox xahis edirem Turkiyede savadli usaq lor uzmanı axtarıram zehmet olmasa kim tanıyırsa yazsın.

mustafa 11 Temmuz 2018

Ac tokun halinden ne anlar sisli memorial cokkkk para verdik zamaninda film cevirmeni gibi yok gelini ne yuksek fatura cikarmislar sizin cikardiginiz faturanin yaninda bence hic kalir bence siz o cikarilan faturanin ocunu milletten cikariyorsunuz

Yunus baş 10 Eylül 2018

2013 yılında tüp bebek tedavisi oldum çok yenilmicek kadar hata yapıldı bi insanın önüne dawsenduromlu deninizmi test sonucunu koyarsınız siz bunu yapamıcak kadar yalancı ve iznim olmadan haberim olmadan 5 yıl spermmi saklıcak ve bunu bi özürle kapatmaya çalışacak kadar insansınız ben bu hastane parasını kredi cektim ve bu hastaneye dolmuşla geldim benim bi doktoru işten atıp bana kuru özür dilicek kadarmı insanlıgınızı kaybettiniz hakkım hak olsun öbürdünyada yedi cettinizden çıksın canım o kadar yandı

özcan oruç 9 Ekim 2018

Slm merhaba 20.09.2018 de bu guzel hastanede karaciyer nakli oldum doktorlardan hemsireye otlda temizleyen hasta tasiyan arkadaslara kadar hepsi super ustun basarili insalar bir yorum okudum Nevim Hanımin Bize Fakire Bu Haastanede bakmazlar yazmis Nevin Hanim Ben Sadece 1 gunluk genel saglik sigortasi ile buraya giris yaptim oncesi yesil kartliydim toplamda 60 tl sigorta parasi ile hem nakil hizmetin kralini gordum Allah TC Devleti Ve Bu Hastaneden Razi Olsun