Meksikanın kuruluşu ve tarihi

Orta Meksika bölgesinde daha önceden Olmekler, sonradan gelişme gösteren Aztekler, Yucatan yarım adasında ise Mayalar hüküm sürdüler. Daha sonra İspanyol Fethi Meksika’nın dönüm noktası olmuştur.

Şu an Meksika ya da diğer adıyla Meksika Birleşik devletleri bir çok farklı Halkın yaşadığı büyük bir devlettir.

Meksika’yı Kim Kurdu?

1519 yılında İspanyollar, Meksika’nın yerli uygarlıklarını fethettiler ve insanlığın bir daha göremeyeceği boyutlarda katliamlardan geçirdiler. 1521’de ise Aztek kavminin başkenti Tenocgtitlan alındı. 1517 yılında Francisco Hernández de Córdoba Güney Meksika Kıyılarını Keşfetti ve 1518 de bu keşfi Juan de Geijalva devam ettirdi.

Erken dönem kolonilerinden en mühimi 1519 da bir kıyı yerleşimi bölgesi olan “Puerto de la Villa Rica de la Vera Cruz” dan ülkeye giren Hernán Cortés dir. Burası günümüz şehri Veracruz’dur.

1521 yılında Aztek Başkenti Tenocgtitlanın fethi ile Meksika tam olarak fethedilmiş sayılmaz. Yaygın kanının aksine Meksika’nın tam anlamıyla fethi 200 yıl kadar sürmüş ve bu sırada yerli halklarla savaşlar ve isyanlar devam etmiştir. Meksika diğer adıyla Birleşik Meksika devletleri bugün yüz ölçümü 2.000.000 km2 olan bir Latin Amerika Ülkesidir. 1 Federal yönetim ve 31 Eyaletten oluşmaktadır.

Meksika’nın Kurucuları Kimler?

Meksika halkının bugün %60 ı melez, %10 u Beyaz, %30 u ise yerli halktan oluşmaktadır.

Meksika’da resmi dil 3 tanedir, Bunun sebebi Meksika’nın tarihsel süreç içerisinde birçok kez yabancı fetih hareketleri sahne olması ve yerli halkın ülke içerisinde azımsanamayacak bir çoğunluğu oluşturmasıdır. Bu resmi diller İspanyolca, Quechua ve Takalotçadır. Ayrıca Dünya çapında Anadili olarak İspanyolca konuşan insan sayısının en çok olduğu ülkedir.

Halkın %89 u Katolik, %6 sı Protestan ve geriye kalanlar diğer dinlere mensupturlar. Halkın %92.2 si okuma yazma bilmektedir.

Meksika’nın Kısa Tarihi

Meksika’ya Avrupa ülkelerinden göç eden beyazların yerlileri katletmesi ve yerlilerin de diğer yerli halkların katlini içerir. Bu katliamlar Meksika’nınbir çokbölgesinde uzun yıllar devam etmiştir. Tóxcarl Katliamı, 1. Ve 2. Magnadela katliamı, Crabb Katliamı isimleriyle bu katliamlar anılmaya başlanmıştır. Meksika resmi bir devlet olana kadar çok badireler atlatmıştır. Bunun en büyük nedenlerinden biride birçok farklı kökenden yerli halkın bulunmasıdır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*