Mediterranean Shipping Company (MSC)’nin sahibi kim?

Sektörün içinde olanlar dışında çok az kişi fark etse de nakliyecilik ve lojistik sektörü; ticaretin en az üretim kadar önemli bir safhasıdır. Eğer üretilen malı bir yerden bir yere hızlıca ve güvenli bir şekilde nakledecek olan şirketler olmasaydı, üretici sadece konuşlandığı yerle sınırlanıp kalsaydı ticaret; bugünkü canlılığının kaçta kaçını elde edebilirdi varın siz düşünün…

İşte burada dünya ticaretinin imdadına yetişen alt sektör de deniz taşımacılığı olmaktadır. Birazdan dünyanın en büyük ikinci deniz nakliyeciliği ve konteyner taşımacılığı şirketi olan MSC’de ele alacağımız üzere; tek bir seferde taşınabilen devasa miktarda yük ve bunların güvenli bir şekilde nakledilebilmesi sayesinde dünya ticareti bugünkü temposunda ilerleyebilmektedir. Dünya ticaretinin %90’ının deniz yoluyla gerçekleştirildiğini düşünürsek; MSC ve diğer denizcilik şirketlerinin kara-hava taşımacılığına kıyasla taşıdığı önemi hayal edin..

MSC nerede ve zaman kuruldu?

Türkçesiyle “Akdeniz Denizcilik Şirketi” olarak yazabileceğimiz Mediterranean Shipping Company; yarım yüzyıla yakın geçmişi bulunan köklü bir şirkettir. 1970 yılında; deniz taşımacılığının önemini kavrayan bir iş adamı olan Gianluigi Aponte tarafından kurulmuştur. Açık denizlerle direkt bağlantısı olmayan bir yer olan Cenevre/İsviçre’de kurulmasına rağmen MSC; yaptığı doğru hamlelerle dünyanın en önemli ve stratejik liman noktalarında iş yapmayı başarmış ve kısa sürede şirketi Maersk Line’dan sonra en büyük ikinci denizcilik şirketi unvanına kavuşturmuştur.

MSC’nin kurucusu kimdir?

Gianluigi Aponte; 1940 yılında Napoli’de doğan ve meslek hayatı boyunca kaptanlık da yapmış olan; denizcilik sektörüne yeterince aşina İtalyan asıllı İsviçreli bir iş adamıdır. Mediterranean Shipping Company’nin kurucusu, sahibi ve patronudur.

Gianluigi Aponte

Henüz 30 yaşındayken bu dev taşımacılık ağının ilk gemileri olan Patricia ve Rafaela’yı satın alarak başlamıştır. İlk taşımacılık işlerini Akdeniz ve Somali ağırlıklı olarak gerçekleştiren ve kazancını arttırmanın yanı sıra güvenilirliğini de ıspatlayan Aponte; başarıyla yaptığı tasarruflarla ikinci el yük gemileri satın alarak taşmacılık ve nakliye ağını sürekli genişletmiştir. MSC’yi kurmasından sadece 7 yıl sonra; 1977’de; Akdeniz’den açılarak Kuzey Avrupa, Afrika ve Hint Okyanusu çapında çalışmaya başlayan Aponte; bununla da yetinmeyip yatırımlarına ve birikimlerine durmadan devam etmiştir. Öyle ki; 1980’li yıllara gelindiğinde MSC; artık Kuzey Amerika ve Avustralya’ya kadar çalışabilen dev bir deniz nakliye şirketi olmuştur.

Yeni sektörler, yeni gemiler

10 yılı biraz geçkin bir süre içerisinde MSC’yi dünya çapında taşımacılık yapan bir şirkete dönüştürmeyi başaran Gianluigi Aponte; artık diğer sektörlere de el atmaya başlamak gerektiğini fark etmiş ve bu yöndeki ilk hamlesini bir cruise gemi şirketi olan Lauro Lines’ı 1989’da satın alarak yapmıştır. 6 yıl boyunca şirket bünyesine katma çalışmaları tamamlandıktan sonra 1995 yılında Lauro Lines’ın ismi de Mediterranean Shipping Cruises (MSC Cruises) olarak değiştirilmiş ve tamamen MSC şirketine ait olarak benimsenmiştir. Bu yıldan sonra MSC’nin konteyner taşımacılığı yanı sıra cruise sektöründeki büyümesi de başarılı bir şekilde devam etmiştir.

1994 yılında ise MSC için bir diğer önemli aşama kat edilmiştir. 1970’ten beri ikinci el gemiler satın alarak ağ genişletme yolunu seçen Aponte; artık tersanelere yeni gemi siparişleri vermeye başlayarak bu gemileri de nakliye ağında çalıştırmaya başlamıştır. MSC’nin tamamen kendine ait olan ilk gemisi; Trieste’de bulunan büyük bir İtalyan tersanesi olan Fincantieri’de inşa edilen MSC Alexa gemisi olmuştur.

Günümüzde MSC’nin sahibi kim?

Bugün hala MSC şirketi Aponte ailesinin kontrolündedir. Fakat yaşı ilerleyen ve oğlunu bu sektörde başarılı bir şekilde eğiten Gianluigi Aponte; 2014 yılında yönetim kurulu başkanlığını ve CEO’luğu oğlu Diego Aponte’ye devrederek; şirketin büyümeye devam etmesi için geri planda bulunan akıl hocası olma yolunu seçmiştir.

Diego Aponte

150’nin üzerinde ülke ve 480 acente ile dünya çapında deniz taşımacılığındaki 2. liğini koruyan MSC; 24.000’in üzerindeki çalışanı ve 2.5 milyon TEU’yu aşkın konteyner kapasitesi ile ilk günkü enerjikliğini ve dinamikliğini koruyarak çağa başarıyla uyum sağlamaktadır.

Cruise sektöründeki büyümesine 2014 yılında yine Fincantieri’ye veirlen 2.1 milyar Euroluk iki gemi siparişiyle devam eden MSC; 1996’dan bu yana 6 kez yılın deniz nakliye şirketi seçilmiştir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*