Medipol Başakşehir’i kim kurdu?-Süper Lig’in yükselen takımı

Süper Lig’te 13 haftayı geride bırakmamıza rağmen liderliğini koruyan; önümüzdeki haftalarda bu konumunu kaybetse de son birkaç sezondur yaptıkları sayesinde adından hayli söz ettirecek gibi gözüken Medipol Başakşehir; Süper Lig’in parlayan yeni yıldızlarından biridir. Bundan önceki sezonlarda da Sivasspor‘un zirveyi zorlaması, Bursaspor‘un şampiyonluk elde etmesi gibi sonuçları görmüştük ve futbolda çeşitliliği, renkliliği isteyen biz futbolseverleri epey mutlu etmişti. Bu sezon ise bu rolü Medipol Başakşehir üstlenmiş gibi gözüküyor.

Peki kulübün tarihçesine hiç göz attık mı? Medipol Başakşehir’i kimler ne zaman kurmuş? Kurucusu kimmiş ve Süper Lig liderliğine kadar uzanan mücadelesine nasıl başlamış? İşte hem kulübün genç olmasına hem de bizim özetleyecek olmamıza bağlı olarak kısa bir kuruluş öyküsü:

Medipol Başakşehir’in kurucusu kimdir?

Yeniden yapılanma geçiren kuruluşlarından hepsinde olduğu gibi bu Başakşehir ekibinde de kuruluş tarihini iki ayrı format olarak ele almak gereklidir. Ama doğrudan “Medipol Başakşehir” ismini merak edenler için hemen söyleyelim: Medipol Başakşehir Futbol Kulübü; 2014 yılında kurulmuş olarak kabul edilmektedir.

Bundan öncesi ise Başakşehir’in İBB’nin bir takımı olduğu zamanlara dayanmaktadır. Şöyle ki; Başakşehir’in bugünkü ismi almadan önceki adı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Futbol Kulübü’dür ve bir büyükşehir belediye kulübü olarak mücadele etmeye başlamıştır. İstanbul BB Futbol Kulübü ise 1990 yılında dönemin belediye başkanı Nurettin Sözen tarafından kurulmuştur.

İBB Futbol Kulübü’nün kurucusu Nurettin SÖZEN

Amatör ligde başladığı mücadelede kendini sürekli geliştiren ve yavaş yavaş üst liglere çıkmayı başaran kulüp; 2006-2007 sezonunda Süper Lig’e kadar çıkmayı başarmış ve ilk sezonunu 12. sırada bitirerek olağanüstü bir başarı elde etmiştir. 2012-2013 sezonunda tekrar düşünceye kadar kadrosunu sürekli güçlendiren İstanbul BB; 6 yıllık zaman diliminde lig sıralamasında 8. sıraya kadar yükselmiş, Türkiye Kupası’nda final oynamış ve gücünü, prestijini sürekli arttırmıştır. Küme düştüğü 1. lig ise bu haliyle kulübe fazlasıyla kolay gelmiş, rahat bir şekilde şampiyonluk elde ederek Süper Lig’e geri yükselmiş.

Sponsorluk anlaşmaları ve isim değişikliği

Tam kulübün Süper Lig’e yükseldiği sene belediye nezdinde bazı kararlar alınmıştır. Buna göre; futbol kulübü şubesi belediyenin ana yapısından ayrılmış ve İstanbul BB olarak faaliyet gösteren kulüp artık “İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü” adıyla liglerde yer almaya başlamıştır. Sponsorluk anlaşması gereği adı Medipol Başakşehir olarak geçse de kulübün orijinal ismi budur.

Turuncu-Lacivert formalarla mücadele veren kulüp; iç saha maçlarını 17.300 kişilik Başakşehir Fatih Terim Stadyumu’nda oynamaktadır. 2014-2015 sezonunda ligi 4. bitirmeyi başaran ve tarihinde ilk kez Avrupa Ligi’ne giden kulüp; bu sezon da iddiasını gayet korumaktadır.

Günümüzde Medipol Başakşehir’in teknik direktörlüğünü Abdullah Avcı yaparken, başkanlık görevini ise Göksel Gümüşdağ yürütmektedir.

Kimkurdu ekibi olarak futbolda renkliliğin, çeşitliliğin ve olabildiğince güç eşitliğinin yanında olmakla beraber; uluslararası arenada ezilmeyip bizi en iyi temsil edecek kulüplerin başarılı olması da temennimizdir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


8 Comments

  1. vatandaşın vergileriyle kurulmuş bir takımı vatandaşa sormadan satıyorlar. proje takımı oluşuyor ve yine çinlilere yüzde 51’i satılıyor. zaten devlet destekli olmasından dolayı tff tarafından kollandığını da sürekli görmekteyiz. bir de bu paralar kimin cebine iniyor onu çok merak ediyorum.

    • Bu kısa tarihinde arkasında güçlü isimler vardı zaten. Diğer sömürge kulüpleri bu zamana kadar devlete ne verilerde neyi sorguluyorsun. Fenerbahçe den başka devletsiz yol alabilen takım mı var? Bunu en iyi şekilde değerlendiren ve başarıya ulaşanı bari tebrik edin.

  2. 2014 yılında kurulup 2’nci amatörde futbol ligine başlaması gereken takım. Amatör-1, süper amatör, bal ligi, 3.lig, 2.lig, ptt1.ligleri tek bir imza ile atlayarak birçok kulübün hakkını yemiştir. Hic bir anadolu kulübü sevdalısı hakkını helal etmez, insanların ahı var üzerinizde. Yazıklar olsun Türk Futbolunu getirdiginiz hale bakın

    • Bunu göztepeyi defalarca üst liflerden takım alarak lif atlayan Beleşçi Birisi mi söylüyor? Başakşehir in sadece ismi değişti kulüp aynı hala boş yapma.

    • Yazılan yazıları keşke tam okusaydın. Tamamını okuyupta bu yorumu yaptıysan bu daha büyük bir sorun teşkil ediyor.

  3. Büyük takımlar transfer yapmakta zorlanırken sen bir belediye takımı olmaktan çıktın 4 yılda şampiyonluğa oynayan takım haline geldin Gaziantepspor gibi futbol uzun yıllar hizmet etmiş bir kulüp batıyor ise sizin bukadar kısa sürede bu noktaya gelmenize destek olan kişiler kim ve hangi bütçe açıklayın ne ligde nede uluslar arası arenada bir başarısı olmayan kulüp sakın sponsor demesin bunun hiçbir inandırıcı tarafı yok türk futbolundan kimse o kişi o pis paralı ellerini çeksin biz futbolun eşit standartlarda ahlak çerçevesinde olmasını istiyoruz çünkü biz Atatürkçü gençleriz

  4. Zorla şampiyon yaptırılacak olan takım kim varsa bu işin içinde araştırılmalı asırlık anadolu kluplerine hiç destek yok ama basaksehir sorgusuz sualsiz milyonluk transferler yapıyor geliriniz nereden 250 tane seyirci ile bu kadar geliri nasıl elde ettiniz birileri açıklasın yada birileri sorsun.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*