McLaren’in Kuruluşu

McLaren, merkezi Woking-İngiltere’de bulunan ve “McLaren Teknoloji Merkezi” olarak bilinen İngiliz Formula 1 takımıdır. Takım şu anda Formula 1 serisinde Ferrari’den sonraki en eski takım konumunda olup, aynı zamanda serinin tarihinde en başarılı takımlar arasında yer almaktadır. Her ne kadar McLaren ismi daha çok Formula 1 ile anılsa da, Indianapolis 500 ve Kanada-Amerika Yarış Serisi’nde de yarışmış ve zaferler kazanmıştır.

Takım 1963 yılında Yeni Zelandalı pilot, tasarımcı ve mühendis Bruce McLaren tarafından kurulmuştur. 1970 yılında bir test sırasında geçirdiği kaza sonucu Bruce McLaren ölmüştür. Takımın Formula 1’de kazandığı ilk yarış 1968 Belçika Grand Prix’i olmuştur. Aynı zamanda McLaren 1967-1971 yılları arasında Can-Am kısa adıyla anılan Kanada-Amerika Yarış Serisi’nde oldukça başarılı dört yıl geçirmiş ve deyim yerindeyse dönemi domine etmiştir.

Bruce McLaren’in ölümünün ardından takımın başına Teddy Mayer geçmiştir ve 1974 yılında takım Formula 1’de takımlar şampiyonluğunu ve Emerson Fitipaldi ile de pilotlar şampiyonluğunu kazanmıştır. Ardından takım bu başarıyı 1976 yılında James Hunt ile tekrarlamıştır.

Takımın asıl başarılı yılları 1981 yılında Ron Dennis’in başa geçmesiyle başlamıştır. Dennis’in Formula 2 ve Formula 3’te aktif olan takımı Project Four Racing, McLaren birleşmiş ve 80’li yıllar boyunca büyük başarılara imza atmıştır. Takım bu dönemde Porsche ve Honda motorlarını kullanmıştır. Niki Lauda, Alain Prost ve Ayrton Senna gibi yetenekli sürücülerle McLaren bu dönemde toplam yedi pilotlar şampiyonluğu ve altı takımlar şampiyonluğu kazanmıştır. McLaren’in efsane yılı olarak nitelendirilen 1988’de takım yalnızca tek bir yarışı kazanamamıştır. Honda’nın Formula 1’den çekilmesiyle gerileme dönemi yaşayan ve üç sezon üst üste hiç yarış kazanamayan takım, daha sonradan Mercedes motorları ve tasarımcı Adrian Newey’in etkisiyle 1998 ve 1999 yıllarında Mika Hakkinen ile pilotlar şampiyonluğunu kazanmıştır.

Ron Dennis’in 2009 yılında takımın patronluğunu bırakmasının ardından bu göreve Martin Whitmarsh gelmiş fakat başarısız geçen dört sezonun ardından görevinden alınmıştır. Honda’nın tekrar Formula 1’e geri dönmesiyle takım, 2015 sezonundan itibaren tekrar McLaren Honda ismiyle pistlerde yer almaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*