McKesson Nasıl Kuruldu?-Tek kişilik dolandırıcılık operasyonu

McKesson Şirketi, 1833 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin New York Eyaleti’nde John McKesson ve Charles Olcott tarafından McKesson & Olcott adıyla kurulmuştur. McKesson, toptan ve perakende olarak ilaç, medikal ürünler, sağlık alanında bilgi teknolojileri ve kişisel bakım ürünleri satışı yapan bir eczacılık firmasıdır. 2015 verilerine göre yaklaşık olarak 180 milyar dolarlık ciroya sahip olan şirketin şu anki merkezi San Francisco Eyaleti’nde bulunmaktadır.

McKesson kuruluşundan bu yana dünyanın sayılı şirketleri arasında olmayı her zaman başarmıştır. Fortune Global 500 sıralamasında yıllık ciro kategorisinde 11. sırayı alan şirketin dünya genelinde 50.000’e yakın çalışanı bulunmaktadır.

1833 yılında kurulan McKesson & Olcott, sektöre botanik ilaçların ithalatçılığı ve toptancılığını yaparak girmiştir. Kurucu ortaklardan biri olan Charles Olcott’un 1853 yılında ölümünün ardından Daniel Robins John McKesson’un yeni ortağı olmuş ve firma da McKesson & Robins ismini almıştır.

Şirket, McKesson & Robins skandalı olarak anılan yirminci yüzyılın belki de en büyük mali skandalına maruz kalmış ve hatta bu durum Amerika Birleşik Devletleri’nin denetleme standartlarını ve yönergelerini 1938 yılında gözden geçirmesi ve yenilemesine sebep olmuştur. İtalyan asıllı Amerikalı dolandırıcı Philip Musica, kurmuş olduğu sahte dağıtım firması kanalıyla şirketin hisselerini satın alıp neredeyse yönetimi ele geçirmiştir. Bu yöntem McKesson & Robins mali yetkilisi Julian Thompson‘un durumu fark etmesine kadar çok iyi işlemiştir ve dünya üzerinde tek bir kişi tarafından gerçekleştirilen en büyük finansal dolandırıcılık olarak nitelendirilmektedir.

McKesson & Robins Şirketi, 1960’lı yıllarda San Francisco’da bulunan Foremost Dairies ile birleşerek Foremost-McKesson olarak anılmaya başlanmıştır. Bu evliliğin ardından şirket ilaç satışlarından çok medikal ürünlerde daha başarılı bir performans çizmiştir. Bu sürekli gelişmenin olumlu bir sonucu olarak medikal bilgi sistemleri şirketi HBO & Company de 1999 yılında aileye katılmıştır. Şirketlerin birleşmesinin ardından uygulanan isim birleştirme geleneği de bozulmamış ve yeni şirket McKessonHBOC adını almıştır. Tüm bu isim çılgınlığına 2001 yılında son verilmiş ve günümüzde de halen kullanılan şekliyle McKesson adı benimsenmiştir.

Günümüzde Amerika Birleşik Devletleri’nde halen faal olan en eski şirketlerden biri olan McKesson, Kuzey Amerika’nın yanında İngiltere, Fransa, Avustralya, İrlanda ve Hollanda’da da uluslararası ofislere sahiptir. Şirketin şu anki yönetim kurulu başkanlığı ve CEO’luk görevini 1959 Saint Paul doğumlu işletme mezunu John Hammergen yürütmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*