McCain Foods kimin?-Dünyanın en büyük dondurulmuş patates üreticisi

Uzak bir coğrafyadan bir gıda devi olan McCain; Türkiye’de son günlerde çıkan haberlere kadar pek duyulmuş değildi. Aslında bu son derece ilginç bir durumdur. Çünkü orijinal adı “McCain Foods” olan ve Türkçe’ye “McCain Gıda” olarak çevirebileceğimiz bu holding, dünyanın en büyüklerindendir. 2019 yılı mart ayındayken McCain; dünyanın en büyük dondurulmuş patates ürünleri üreticisidir.

Peki Türkiye’de nasıl duyuldu McCain? Türkiye’nin Kanada’dan patates ithal etmeye karar vermesi ve akabinde de günümüz Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Kanadalı McCain Foods’un Ortadoğu temsilcisi olduğu yönünde haberler çıkması ile… Daha sonra Bakan Pakdemirli bu iddialara cevap vermiştir ve Bakan olduğu zaman tüm ücretli görevlerden istifa ettiğini; McCain’deki görevinin bakan olmadan önceki iş hayatına ait olduğunu söylemiştir.

Bizler de Türkiye’deki okuyucuya kısa bir rehber olması adına McCain Foods’u kimin kurduğuna, kurucusunun ve sahibinin kim olduğuna, vs. temel bilgilere yönelik kısa bir tarihçe yazacağız.

McCain Foods’un kurucusu kim?

Kanada’da kurulan McCain; günümüz itibariyle tam 62 yıllık bir geçmişe sahiptir (2019’dayız). Kuruluş formatı olarak da kardeşlerin başlattığı küçük bir ticari girişim olarak iş hayatına başlamıştır. Peki McCain’i kim kurdu?

McCain Foods Limited; 1956 yılında Harrison McCain ve Wallace McCain kardeşler tarafından kurulmuştur. Muhtemelen İrlanda asıllılar, soyisimlerine bakılacak olursa… Kurulduğu zamanki yeri Kanada’nın “New Brunswick” Eyaleti’nin “Florenceville” şehri olmuştur.

McCain Foods’un kurucuları: Harrison MCCAIN (solda) (1927 – 2004), Wallace MCCAIN (sağda) (1930 – 2011)

Kurulduğu zaman sadece 30 çalışanla üretime başlayan McCain; sadece ilk yılında 150.000 Dolar’dan yüksek kazançlar elde etmeyi başarmış ve hızla büyümeye devam etmiştir. 1970-1990 yılları arasında ise şirket; ürün yelpazesinin dondurulmuş pizza ve dondurulmuş sebzeler olacak şekilde genişletmiştir.

McCain Foods’un sahibi kim?

Günümüzde 20.000’den fazla çalışanı bulunan ve 6 kıtada 47 üretim tesisi bulunan McCain’in yıllık 8.5 milyar doları aşkın satışları mevcuttur.

2019 yılı mart ayındayken McCain Foods’un Yönetim Kurulu Başkanı Allison D.McCain iken, CEO’su ise Max Koeune’dir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*