Maurice Lacroix’in kurucusu kim?-İsviçre’den bir saat duayeni daha…

Dünyanın en iyi erkek saat markalarından biri olarak kabul edilen Maurice Lacroix; İsviçre çıkışlı bir üreticidir. Ürettiği ve piyasaya sürdüğü lüks saat modelleriyle saat tutkunu zenginlerin gönlünde taht kuran Lacroix; uzun yıllar öncesinde gelen ticari ve iktisadi tecrübesiyle sonradan girdiği saat sektöründeki tutkusunu birleştirmiş ve bugün en çok tercih edilenlerden biri olmayı başarmıştır. Sonuçta İsviçre çıkışlı olunca piyasaya geç girse de illa ki ülkenin tozunu toprağını solumuş oluyor değil mi?. Modellere şöyle bir göz atacak olursanız Vacheron Constantin, Richemont, Seiko ve diğer pek çok köklü rakibinden hiç de aşağı kalır bir yanı yok.

Şimdi aklınıza geliyor olabilir: “Kimler kurdu bu Maurice Lacroix’i? Kurucusu kimdir ve faaliyetlerine nasıl başlamıştır. Günümüzde Maurice Lacroix’in sahibi kim?

O zaman kısaca şirketin kuruluş hikayesine bir değinelim:

Maurice Lacroix’i kim kurdu?

Sadece markanın ne zaman kurulduğunu merak edenleri daha fazla bekletmeden bilgimizi verelim: Maurice Lacroix; 1975 yılında İsviçre’nin Jura Kantonu’nda kurulmuştur. Ama bir saat markası olarak ortaya çıkışından çok daha öncesine uzanan bir geçmişi ve farklı sektörlerden lüks aksesuara doğru evrilen bir çizgisi mevcuttur.

Hikaye özetle şöyle: 1889 yılında Zürih şehrinde “Desco von Schulthess of Zurich” adında bir ticaret şirketi kurulmuştur. Daha çok ipek ticareti üzerinde çalışan ve kısaca Desco olarak adlandırılan bu şirket; 1889 yılında faaliyetlerine başlamasından 20. yüzyılın ortalarına kadar başarılı bir büyüme göstermiştir. 1946 yılında ise hem kendi üretimlerini yaparak, hem de cıvardaki bazı küçük markaları satın alarak lüks saat üretimine de başlamış, çalışma alanlarına yeni bir sektör eklemiştir. İşte bu; 1889 yılına kadar kökleri uzanan Desco şirketinin saat piyasasına girdiği ilk yıldır.

Aradan geçen yaklaşık 30 yıllık bir süre boyunca Desco kendini adım adım geliştirmiş ve müstakbel Maruice Lacroix markasına adım adım giden yolu aşmıştır. En sonunda 1975 yılında Desco; piyasaya süreceği saatleri Maurica Lacroix adıyla sunacağını duyurmuş ve günümüzdeki büyük üretici resmen, fiilen kurulmuştur.

O tarihten bugüne kadar da Maurice Lacroix; 220 cıvarı çalışanı ve 60 ülkedeki 4.000 cıvarı mağazası ile satışlarına devam etmektedir.

Maurice Lacroix kimin?

2017 yılına girdiğimizde kuruluşun hikayesi değişmemiştir. Maurice Lacroix; yazının başında bahsettiğimiz Desco’nun bünyesinde faaliyet göstermeye devam etmektedir.

Şirketin yönetim kademesini merak edecek olursanız, 1 Ekim 2014 tarihinden beri Maurice Lacroix’in CEO’luk görevini Stephane Waser yapmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*