Matra’yı kim kurdu?-Fransız savunma sanayisinden spor otomobillere uzanan bir yolculuk

Spor araba meraklılarının duymuş olabileceği başarılı markalarından biridir Matra… Fransız kökenlidir ve ürettiği spor araba modelleriyle adından epey söz ettirmiştir. Fakat spor araba sevdalılarına sürpriz bir haberimiz var: Güzel modelleriyle bildiğimiz Matra Otomotiv; aslına bakacak olursanız bu sektöre çok çok sonradan adam akıllı atılım yapmıştır. Başlıkta da belirttiğimiz gibi Matra; otomotivden havacılığa, savunma teknolojilerinden uzay teknolojilerine kadar birçok ama birçok sektörde çalışan bir devdir. Yani adeta en üst düzey ve en nitelikli mühendislik alanlarının toplanmasının yapıldığı, Fransa’da mühendisliğin ondan sorulduğu bir şirketler zinciridir, holdingtir. Dolayısıyla; bilinen bir otomobil markası olmasının yanı sıra Matra’nın daha yakından tanınması gereken pek çok yönü vardır. Başlayalım o zaman:

Matra’nın kurucuları kim? Matra’nın kuruluşu

Bundan yarım asır öncesinde uzanacak olursak; Matra’nın kuruluş zamanlarına denk gelmiş oluruz. Havacılık ve silah sektöründe yapılan bir atılım, bugünkü Matra’yı yaratan girişimciliğin tohumlarının atılması… Yani birçoğumuzun tasvip etmediği bir sektörden gelişim göstermiştir Matra… Fakat sonradan faaliyet alanları genişlemiş; hem spor arabalar, hem bisikletler ve motosikletler, hem de askeri teknolojilerin sivil hayata uyarlanması babında sivil yaşama önemli ölçüde entegre olmuştur.

Matra ne demektir peki? Uzun bir ismin kısaltılmış halidir: “Mecanuqie Aviation Traction…” Baş harfler ve son kelimedeki “Tra” takısı alındığında Matra olmaktadır. Peki nerede ve kim tarafından kurulmuştur? Hemen özetleyelim:

Matra; 1964yılında Jean-Luc Lagardere ve Marcel Chassagny tarafından kurulmuştur.

Matra’nın kurucuları: Jean-Luc LEGARDERE (solda) (1928 – 2003), Marcel CHASSAGNY (sağda) (1903 – 1988)

Matra’nın gelişimi

Kurulduktan kısa bir süre sonra Matra; “Automobiles Rene Bonnet” adlı bir otomotiv şirketini satın almış ve otomobil üretimine başlamıştır. İlerleyen yıllarda ise gerek satın almalar ve ortaklıklar, gerekse üretime başlamalar yönetmiyle Matra; az önce söylediğimi gibi pek çok sektörün birleştiği bir holding halini almıştır. Medya, silah sektörü, son teknoloji ürünler, havacılık ve otomotiv gibi…

Matra’nın sahibi kim? Matra kimin?

Günümüzde Matra şirketinin sahibi; “Floirat” ve “Lagardere” adlı iki şirketler grubudur. Hisseleri pay edilmiştir. Dikkat ederseniz “Lagardere” aynı zamanda kuruculardan birinin soyismidir.

Matra’nın genel merkezi Fransa’dadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*