MathWorks Ne Zaman Kuruldu?-MATLAB ve Simulink

MathWorks merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts eyaletinin Natick kentinde bulunan sayısal hesaplama yazılımları üreten şirkettir. Neredeyse her fen ve mühendislik öğrencisinin bile ders olarak aldığı MATLAB ve Simulink programları MathWorks şirkettinin esas yazılımlarıdır.

MathWorks şirketi 7 Kasım 1984 tarihinde Kaliforniya eyaletinin Portola Valley kentinde kurulmuştur. MathWorks şirketinin kurucuları şu anda halen şirketin yönetim kurulu başkanlığı ve CEO görevini yürüten elektrik mühendisi Jack Little, halen baş mühendislik görevini yürüten matematikçi, nümerik analiz üzerine uzman yazılımcı Cleve Moler ve günümüz itibariyle şirketle aktif bir bağı bulunmayan Steve Bangert üçlüsüdür. Şirketin %70’i yönetim merkezi olan Natick kentinde görev almış dünya genelinde 3000’in üzerinde çalışanı bulunmaktadır. MathWorks’ün yıllık cirosu ortalama 750 milyon Amerikan doları civarındadır.

MathWorks’ün kuruluşu şirketin ana ürünü olan MATLAB ile paralel olmuştur. 1984 yılında Nevada eyaletinin Las Vegas şehrinde “Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü” (Orijinal : IEEE) tarafından düzenlenen konferansta MATLAB 1.0  görücüye çıkmıştır. Bu gösterinin ardından şirket ilk siparişleri almış ve Şubat 1985’te programın 10 kopyasını Massachusetts Teknoloji Enstitüsü‘ne 500 dolar karşılığında satmıştır. Tüm bu iş birliğinin de bir sonucu olarak şirket 1986 yılında merkezini Kaliforniya eyaletinden Massachusetts eyaletine taşıma kararı almıştır. Natick kentinde bulanan bugünkü merkezine ise ancak Temmuz 1999’da yerleşmiştir.

MathWorks kuruluşundan 1996 yılına kadar iki senede bir MATLAB versiyonu yayınlamıştır. Bu süreç içerisinde büyük gelişim gösteren şirket 1997 yılından sonra ise (2000, 2001 ve 2002 ‘de yılda bir sürüm) her sene yılda iki sürüm piyasaya sürmüştür. 2015 yılı itibariyle MATLAB 8.5 ve Simulink 8.5 versiyonları en güncel sürümlerdir. 2007 yılında şirket Polyspace Technologies şirketini satın almış ve Polyspace‘i de MATLAB’in 2008 versiyonundan başlayarak tasarıma dahil etmiştir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*