Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün Kuruluşu-Mühendislik Harikası

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Amerika Birleşik Devletleri’nin kurumun da ismini aldığı Massachusetts Eyaleti’nin Boston şehrinde yer alan dünyaca ünlü vakıf üniversitesidir.

Enstitü, Avrupa’da yaygın olarak bulunan politeknik üniversite modelini benimsemiş ve İkinci Dünya Savaşı ile Soğuk Savaş dönemlerinde savunma sanayisi için araştırmalarda bulunmuştur. Bu nedenle mühendislik alanında oldukça başarılı bir üniversite düzeyine erişmiştir.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü 1861 yılında Alman araştırma üniversite modeli baz alınarak kurulmuş fakat eğitime 1865 yılında başlamıştır. Kuruluş yıllarında Boston Tech olarak adlandırılan okul, ciddi maddi olumsuzluklar yaşamış olsa da ayakta kalmayı başarmıştır. Bu süre içerisinde birçok kez Harvard Üniversitesi bünyesine katılması teklif edilmiş fakat bu fikir hiçbir zaman gerçekleşmemiştir.

Mühendislik bilimlerine teorik çalışmalardan daha fazla odaklanan enstitü, 1930’lara gelindiğinde başkan Karl Taylor Compton’ın girişimleriyle temel bilimlerde de diğer üniversitelerin seviyesine ulaşmak için bir dizi reform yapılmıştır. Bu düşüncenin ardından enstitüye bağlı yeni okullar ve fakülteler açılmış fakat İkinci Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş döneminin araya girmesiyle enstitü tekrardan mühendislik çalışmalarına hız vermek zorunda kalmıştır.

Ivy League olarak adlandırılan üniversiteler topluluğunun aksine Massachusetts, daha çok orta halli kesime hitap edebilen bir kurum olmuştur. 2014 verilerine göre 12.4 milyar dolar bağışa sahip olan enstitünün, 4528 lisans ve 6510 lisansüstü olmak üzere toplamda 11038 öğrencisi bulunmaktadır. Günümüz itibariyle 1030 akademik personeliyle eğitime devam eden enstitünün mezunları arasında oldukça önemli isimler vardır. Nobel ödüllü fizikçi Richard Feynman, Ay’a ikinci ayak basan insan Buzz Aldrin, Birleşmiş Milletler Eski Genel Sekreteri Kofi Annan, Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman, Challenger astronotu Ronald McNair, İsrail başbakanı Benjamin Netanhayu, General Motors CEO’su Alfred P. Sloan bu isimlerden bazılarıdır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*