Mashable’ı kim kurdu?-Dünyanın en çok kazandıran blogu

Tüm dünyada en yüksek Adsense gelirine sahip olan ve sahiplerini istisnasız birer milyoner yapan web sitelerini herkes duymuştur. Genelde bir evde, vs. kişisel ortamda hobi ürünü olarak başlayan bu faaliyetler; zamanla gelirin artmasıyla yaratıcısının bile tahmin edemeyeceği yönlere doğru ilerler ve günümüze geldiğimizde o bahsettiğimiz listeyi yaratır.

Bu yazımızda bahsedeceğimiz Mashable da var olduğu günden beri sosyal medya ve dijital platformlar, daha doğrusu “dijital sektörler” ile ilgili olanların gayet yakından tanıdığı bir blog. 2012 yılında yapılan araştırmalara göre Mashable; yıllık 600.000 doları bulan geliriyle dünyanın en çok kazandıran web sitesi konumundaydı. 2016 yılına geldiğimizde ve sahip olduğu yeni çehre ile sitenin sahip olduğu kazanç potansiyelini ve hitap ettiği pazarın büyüklüğünü varın siz düşünün…

Konumuz gereği Mashable’ın kurucusuna, kuruluş yılına ve faaliyet alanına değinecek olursak; eski holdinglerin ve şirketlerin tarihçelerine göre epey yeni ve modern bir tarihçe ile karşılaşırız. Dünyanın enleri arasında böyle yeni çehreleri görmek; geleceğin pazar yönelimleri açısından gerçekten göz doldurucu nitelikte…

Mashable’ın kurucusu kim?

Dünyanın en büyük basın/yayın kuruluşları tarafından keşfedilen ve yatırım yapılan Mashable; 2005 yılında Pete Cashmore tarafından kurulmuştur. İskoçya’nın Aberdeen şehrinde yaşayan Cashmore; sosyal medya ve çevrimiçi arkadaşlık, vs. uygulamalarda bir portal, haber durağı niteliğinde başlattığı blog yazılarını yine İskoçya’da ikamet etmekte olduğu evinde başlatmıştır. Evet; bugün dünyanın en çok kazandıran web sitesi olan ve uluslararası bir statüye sahip olan Mashable; o zamanlar henüz 19 yaşında bir delikanlı olan Pete Cashmore’un kişisel hobisi olarak ortaya çıkmıştı.

Mashable’ın kurucusu Pete CASHMORE

Aradan geçen sadece, ama sadece 11 yıl; Mashable’ın artık kişisel blog olmaktan çıkıp dünyaca benimsenen en meşhur sosyal medya ve dijital dünya platformu olması için yetti de arttı bile. Tabii bunda internet ortamındaki gelişimin geleneksel holdinglere ve hizmetlere göre çok daha hızlı olması, bilginin ve verinin kolayca yayılabilmesi gibi etkenler de etkili oldu. Ama tıpkı diğer çok kazandıran siteler gibi Mashable’ın yükselişi o kadar hızlı ve yüksek bir ivmeyle gerçekleşti ki; 2012’de tespit edilen 600.000 dolarlık gelir; sadece 7 yıl zarfında gerçekleşti ve 19 yaşında çalışmaya başlayan Pete Cashmore’u 25 yaş altı bir milyoner yapmaya yetti.

Bunun sebebi ise basit: Akıllı telefon ve tablet teknolojisinin tüm dünyaya yayılması, dünyada milyarlarca insanın en önemli gündem maddelerinin sosyal medya platformları ve bunların akıllı teknolojilerde kullanımı olmasının sonucu olarak internette sosyal medya ile dijital platformlar üzerine haberlerin okunabileceği sitelerle ilgili arayışlar artış gösterdi. Bu artışları karşılayabilecek nitelikte olan Mashable ve benzeri siteler de var olan talebi üzerlerine çektiler ve önü alınamaz bir şekilde büyüdüler.

Mashable’ın sahibi kim?

2016 yılına geldiğimizde Mashable tabii ki hala kişisel bir blog formatında değil; büyük yatırımları üzerine çeken ve birçok holdingin hissesi bulunan dünya devi bir girişim olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Fakat buna rağmen çok dikkat edilmesi gereken başka bir husus vardır: 2013-14 yıllarına kadar Mashable; Pete Cashmore’un kişisel çabalarıyla ve yatırım almadan kendi imkanlarıyla yürüttüğü bir platform idi. Yani elde ettiği yüksek gelire ve karşılaması gereken yüksek talebe rağmen Pete Cashmore; uzunca bir süre şirketine yeni bir yapılanma sağlamaya veya başka kişilerden yardım almaya ihtiyaç duymadan tüm yükü kendi başına omuzlayabilmiştir. Bu; Pete Cashmore’un ileri görüşlülüğünün yanı sıra çalışkanlığına, sorumluluk sahibi ve gerekirse farklı farklı işleri aynı anda yürütebilen birisi olduğuna dair bir işarettir.

2014 yılında ise Mashable’a 13 milyon dolarlık ilk yatırım gelmiştir. Dünyaca meşhur pek çok dijital platform, haber, yayıncılık ve sosyal medya şirketi tarafından dikkat çeken şirkete yine bu sektörlerdeki farklı farklı yatırımcılar tarafından yapılan katkılar sonucunda Mashable daha da büyük bir konuma kavuşmuş ve “blog” statüsünden çıkarak; web dünyasının hayal edebileceği en büyük platformlardan biri halini almıştır.

Günümüzde Mashable’ın merkezi İskoçya’da değil; New York City’de bulunmaktadır. Alexa‘nın ilk 300 sıralamasında bulunan ve çeşitli konularda haber/blog faaliyetleri gösteren şirketin başında hala Pete Cashmore bulunurken; CEO’luk görevini ise Adam Ostrow yürütmektedir.

Daha sonradan Mashable ile CNN gibi dev habercilik kuruluşlarının da ilgilendiği gibi yazılar çıksa da; rakamlar ve yatırımcılar hiçbir zaman kesin olmadı. İlerleyen yıllarda da uzunca bir süre Mashable’ın göz dolduran grafiğinin devam edeceği kesindir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*