MASERATİ OTOMOBİL MARKASINI KİM KURDU?

Dünya’nın belki de şu an da en çok tercih edilen lüx otomobillerinden Maserati markası bir İtalyan devi olarak bilinmektedir. Ülkemizde şu anda sınırlı sayıda satılan Maserati’nin kullanıcı kitlesi gerçekten çok efsane! Kenan İmirzalıoğlu, Kıvanç Tatlıtuğ, Beyazıt Öztürk, Şafak Sezer, Alex De Souza gibi isimlerin tercih ettiği bu markanın özelliği aynı anda en hızlı ve süratli giden ve de şık görünümlü olan araç olmasıdır. Genelde siyah ve gri renklerinin tercih edildiği Maserati’lerin yıllar öncesindeki perde arkasında kalan kurucusu kim?

Alfieri Maserati 1. Dünya savaşı yıllarında gençliğini yaşamış bir mühendis ve de aynı zamanda yarışçıdır. İtalya’nın metal sanayisinin savaş nedeniyle parladığı bir dönemde küçük çaplı otomobil üretimine başlamıştır. Kendisinden yaşça küçük 4 erkek kardeşi daha bulunan Alfieri’nin üretim yerini açış tarihi 1914’dür. Carlo, Bindo, Ettore, Ernesto isimli diğer kardeşleriyle beraber üretime başlamışlardı. Ancak ilk zamanlar spor otomobillerden ziyade buji, balata, lastik gibi küçük parçaları üreten tamirhane daha sonradan savaş için gerekli askeri araçları üretmiştir. Buradan parayı vurduktan sonra lüx spor otomobil üretimine geçmiştir firma.

Alfieri dostumuz parayı bulduktan sonra 1920’lerde kendini iyicene yarışlara verir ve otomobil kazalarından dolayı meydana gelen yaralanmaların sebep olduğu karaciğer aksaklıklarından 1928’de vefat eder.

Maserati’nin sahibi kim?

Maserati kimindir: İlk dönemlerde Maserati ailesine ait olan firma, bir zamanlar Ferrari ile ortaklık kurmuştur ardından çoğu lüks otomobil üreticisinin akıtbetini yaşayarak iflas etmiştir. Ancak 1968-1975 yılları arasında Citroen markasının Maserati’yi satın almasıyla yeniden hayata dönmüştür ve son olarak Ferrari’yi de satın almış olan Fiat tarafından 1993’de satın alınmıştır.

Maserati’yi kim kurdu?

Alfieri Maserati

Resimdeki dostumuz Alfieri Maserati tarafından Bologna’da kurulmuştur. Zaten markanın logosunda bulunan 3’lü dirgen(çatal)’de aslında İtalya’nın Bologna kentinde bulunan fiskıyeden ilham alınarak tasarlanmıştır. Zira bu fiskiye Denizler Tanrısı olarak anılan Neptün’e ithafen yapılmıştır ve bu tanrının da sembolü 3’lü çataldır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


2 Comments

  1. Merhabalar,
    Gayet kısa ama özlü bir açıklama olmuş, elinize sağlık.
    İyi çalışmalar

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*