MAN Şirketinin Kuruluş Hikayesi-Dizel Motorların Keşfi

MAN SE, merkezi Almanya’nın Münih şehrinde bulunan ağırlıklı olarak otomotiv endüstrisinde faaliyet gösteren mühendislik şirketidir. MAN’ın otomotiv endüstrisinde yoğunlaştığı alan ise ağır yük araçlarıdır. MAN adı ise Almanca Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg isminin baş harflerinden oluşmaktadır. Dünya çapında yaklaşık olarak 55.000 çalışanı bulunan şirketin aynı zamanda dizel motorlar ve turbomakineler üzerine de araştırma ve geliştirme departmanları bulunmaktadır.

1758 yılında St.Antony Demir Fabrikası‘nın Almanya’nın Oberhausen kentinde faaliyete başlamasıyla bir anlamda MAN şirketinin de temelleri atılmış oldu. Bundan 50 yıl sonra 1808 yılında St.Antony, Gute Hoffnung ve Neue Essen demir fabrikaları Hüttengewerkschaft und Handlung Jacobi adıyla birleştiler. 1840 yılında Alman mühendis Ludwig Sander, Sander’sche Maschinenfabrik adıyla kendi işletmesini kurdu ve daha sonra bazı firmalarla birleşerek Maschinenfabrik Augsburg AG ismini aldı. 1841 yılında Maschinenbau-AG Nürnberg’in de kurulmasıyla günümüz MAN şirketinin oluşum aşaması tamamlanmış oldu. 1898 yılına gelindiğinde ise Maschinenfabrik Augsburg AG ve Maschinenbau-AG Nürnberg birleşme kararı alarak Vereinigte Maschinenfabrik Augsburg und Maschinenbaugesellschaft Nürnberg şirketini oluşturdular. Nihayet 1908 yılında da şirket Maschinenfabrik Augsburg Nürnberg AG adını aldı ve ismin baş harflerini kullanarak MAN adıyla anılmaya başlandı.

MAN’ın kuruluşundan itibaren ilk yıllarında Endüstri Devrimi’nin de etkisiyle oldukça verimli geçmiştir ve bu dönemde daha çok lokomotif, çelik binalar ve motor üretimi üzerine yoğunlaşılmıştır. Şirket birçok alanda yenilikçi çalışmalara imza atmıştır. Bunlardan başlıcaları Alman mühendis Heinrich Gottfried Gerber önderliğinde ortaya çıkarılan asma demiryolları ve dökme demirden yapılan muazzam büyüklükteki köprüler olmuştur. MAN ayrıca ülkede bulunan yenilikçi mühendislere de laboratuvarlarını kullanma imkanı vermiştir. Bunlardan en tanıdık olanı şüphesiz ki Rudolf Diesel‘dir. Diesel, 10 Ağustos 1893 tarihinde ilk modelini tamamlayana kadar kendi tasarımı olan dizel motorların testini 4 yıl boyunca MAN laboratuvarlarında gerçekleştirmiştir.

Kuruluşundan bu yana MAN şirketi sektöründe her zaman öncü olmuştur. Günümüzde şirket tır, kamyon, otobüs, turbomakineler ve dizel motorlar üretmektedir. 2008 yılında 250. kuruluş yıldönümünü kutlayan MAN’ın yıllık cirosu ortalama 15 milyar dolar civarındadır. MAN, Türkiye, Hindistan, Çin, Polonya, Birleşik Arap Emirlikleri, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Afrika, Portekiz, Özbekistan ve Avusturya’da yerel girişimlerle ortak çalışmaktadır. Bunlar haricindeki ülkelerde ise doğrudan kendi adıyla ve yerel alt şirketleriyle falliyetlerine devam etmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*