Marvel Entertainment Nasıl Kuruldu?-Iron Man, X-Men, Spider Man, Thor ve daha niceleri…

Marvel Entertainment merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaletinde bulunan, Walt Disney şirketinin alt gruplarından biridir. Grubun aktif olarak operasyonel olan üç bölümü bulunmaktadır : televizyon yayınlarından sorumlu olan Marvel Television, çizgi roman yayını bölümü Marvel Comics ve çizgi roman karakterlerini sinemaya taşıyan Marvel Studios. Grubun toplamda 255 adet çalışanı bulunmaktadır.

Günümüz Marvel Entertainment şirketinin kuruluşu, yayıncı Marvel Comics ve yapımcı Marvel Productions‘ı içine alarak 2 Kasım 1986’da şirketleşen Marvel Entertainment Group‘a kadar dayanmaktadır. O zamanlar ebeveyn şirket Cadence Industries‘in tasfiye edilmesi ve nakit ihtiyacı nedeniyle böyle bir oluşuma gidilmiş ve 1986’da Marvel, New World Pictures şirketine satılmıştır. 6 Ocak 1989’da ise MacAndrews & Forbes Holding, sadece Marvel Comics’i 82.5 milyon dolar karşılığında satın almıştır. Marvel Productions ise New World bünyesinde kalmıştır.

Bu tarihten sonra Marvel Entertainment Group değişik firmaları bünyesine katıp yeni bölümler açarak sürekli olarak gelişmiştir. 24 Temmuz 1992’de şirket bir koleksiyon kartı firması olan Fleer’i bünyesine katmıştır. 30 Nisan 1993 tarihinde ise Marvel, kendi oyuncaklarını ve süper kahraman figürlerini üretmek amacıyla, bir oyuncak firması olan ToyBiz’in %46’sını satın almıştır. Marvel ayrıca 4 Ağustos 1994’te İtalyan etiket firması Panini‘yi 158.4 milyon dolara, 28 Aralık 1994’te çizgi roman dağıtıcısı Heroes World Distribution firmasını ve 5 Mart 1995’te bir diğer koleksiyon kartı üreticisi SkyBox International‘ı 150 milyon dolara satın almıştır. Tüm bu gelişmelerle birlikte tek başına Marvel, ebeveyn şirketi olan MacAndrews & Forbes‘in diğer tüm bölümlerinden daha fazla kar elde etmiştir.

Kuruluşunun ardından büyük bir hızla yükselen Marvel daha sonradan 90’lı yılların sonunda ciddi mali krizlerle karşı karşıya kalmış ve sahibi olduğu birkaç firmayı zararına satmak zorunda kalmıştır. Fakat, biraz küçülmenin ardından tekrar büyük bir patlama yaşamış ve nihayetinde 31 Ağustos 2009’da Walt Disney şirketi tarafından 4.24 milyar dolara satın alınmıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*