Martha Graham’ı kim kurdu?-Dünyanın en iyi dans grubu

New York Times ve Washington Post gibi dünyanın en önemli gazeteleri tarafından efsanevi olarak nitelendirilen, “Sanat dünyasının 7 harikasından biri” olarak nitelendirilen Martha Graham; küresel çapta en kaliteli ve en orijinal dans grubu olarak bilinmektedir.

Dünyada halen faaliyet göstermekte olan rakiplerinden bariz bir şekilde önde olan şirket; geçmişi boyunca pek çok meşhur dansçıyı ve sanatçıyı yetiştirmiş, kendi bünyesinde yaptığı gösterilerle anavatanı ABD başta olmak üzere tüm dünyaya göz doldurucu performanslar sunmuştur.

Yani hem geçmişinin derinlere uzanması hem de olağanüstü performansı ve eğitimi sayesinde Martha Graham; günümüzde dünyanın en iyi gruplarından biri olarak görülmeye devam etmektedir.

Martha Graham’ın kurucusu kim?

20. yüzyılın ikinci çeyreğinde sanatsal faaliyetlerini icra etmeye başlayan şirket; Martha Graham Dance Company ismiyle dansçı Martha Graham tarafından kurulmuştur. Şirket öncesinde kendisinin birçok kişisel faaliyeti olsa da dans şirketi ve grubu olarak Martha Graham; 1926 yılında kurulmuştur.

kurucu Martha GRAHAM (1894 – 1991)

Kurulduğu günden bu yana dünyadaki sanat ve akrobasi akımlarına adeta yön veren, her zaman gerek kendi performansı, gerekse yetiştirdiği sanatçılarla ön sıralarda olmayı başaran Martha Graham; aradan geçen 90 yıllık zaman boyunca tüm dünyaya yayılmış ve herkesçe bilinen bir oluşum haline gelmiştir.

Kurucu Martha Graham ne yazık ki 1991 yılında vefat etmiştir fakat ondan sonrasında da temellerini attığı grup değerinden hiçbir şey kaybetmemiş ve faaliyetlerine aynen devam etmiştir.

Martha Graham’ın bugüne kadarki faaliyetlerine baktığımızda sayısız performansın yanı sıra Merce Cunningham, Erick Hawkins, Peral Lang, Pascal Rioult, Anna Sokolow, Paul Taylor ve daha nice isimleri bünyesinde barındırdığını görürüz.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*