Marshall Boya Nerenin Malı?

Adından hemen yabancı bir marka gibi gelen aslında Türk asıllı bir marka olan Marshall İstanbul Topkapı’da ortaya çıktı. 1954 yılında sadece 20 kişinin bulunduğu küçük bir fabrika iken ilerlemesine devam etti ve bugün Türkiye’nin en büyük boya markalarından biri olarak karşımıza çıktı. Herkesin aklında Marshall boya nerenin malı düşüncesi vardı ancak tamamen Türk malı olan Marshall dünya çapında tanınan bir marka haline geldi.

Marshall boya 1998 yılında AkzoNobel adındaki dünyanın ne büyük boya ve kaplama şirketinin bünyesine dâhil olmuştur. 60 yıl boyunca Türkiye pazarında hizmet veren Marshall AkzoNobel bünyesine girdiği tarihten itibaren dünya pazarında da kendini göstermeye başlamıştır.

Marshall Boyanın Kurucusu Kim?

Böyle köklü ve tanınmış bir marka hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin aklına takılan soruların başında Marshall boyanın kurucusu kim sorusu gelmiştir.  Marshall boya Yorgi Toprakçıoğlu tarafından kurulmuş bir markadır. 1954 yılında boya fabrikası kurmalarının ardından 1955 yılında çam reçinesinden kolofan üretimleri de yapmaya başlamışlardır. Türkiye’de pek çok ilke imza atan Marshall boya ilk alkid üretimini ve ilk emülsiyon boya üretimini gerçekleştirmiştir.

1987 yılında oto tamir boyası üretimi yapan Marshall 1994 yılında sanayi boya üretimini gerçekleştirmiştir. 1996 yılında ilk su bazlı yarı mat boya üretimini gerçekleştiren Marshall 1998 yılında AkzoNobel’e hisselerinin bir kısmını devrederek dünya pazarına da açılma imkanı bulmuştur.

Marshall Boya Kimlerin?

Marshall boya 1954 yılından 1998 yılına kadar olan süreçte Yorgi Toprakçıoğlu tarafından yönetiliyordu ve hisselerin tamam Toprakçıoğlu’nda bulunuyordu. Ancak 1998 yılında Toprakçıoğlu’nda bulunan hisselerin büyük bir bölümü AkzoNobel’e devredilmiştir. AkzoNobel ile yoluna devam eden Marshall büyük oranda ortamlara yeni renkler katmak amacıyla çalışmalarına devam etmektedir. Bugün Türkiye pazarına yeni boya çalışmalarının eklenmesinde başarılı çalışmalar yürüten Marshall boya sektöründe öncü markalardan biri olmanın haklı gururunu yaşamaktadır. Sunmuş olduğu çeşitliliğe her gün bir yenisini daha ekleyen Marshall boya farklı üretim alanlarına açılması sayesinde geniş bir perspektiften sektörüne yön vermektedir. Sunduğu renkler kadar kullanıcıları açısından da daha işlevsel boyalar üreten Marshall çalışmalarında hep önde olmayı hedeflemektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*