Marmara Üniversitesi ne zaman kuruldu?-Türkiye’nin tek çok dilli üniversitesi

Marmara Üniversitesi; tahmin edileceği kökenleri Osmanlı dönemine kadar uzanan, Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından biridir. Tıpkı İTÜ’nün teknik anlamda Türkiye’de tek olması ve Teknik Üniversite dendiğinde ilk akla gelmesi gibi Marmara Üniversitesi de iktisadi idari bilimler, ziraat, ticaret gibi konularda tartışmasız olmayı başarabilmiştir.

“Marmara Üniversitesi’nin kurucusu kimdir?” diye soracak olursak; Suphi Paşa ile karşılaşırız. 1883 yılında eğitim alanında önemli bir atılım yapan Suphi Paşa; Ziraat, Orman, Ticaret ve Maadin Nezareti izniyle Hamidiye Ticaret Mekteb-i Alisi ismiyle bu eğitim yuvasını kurmuştur.

Kurulduğu günden bu yana Marmara Üniversitesi tabii ki sabit kalmamış; değişen şartlara göre sürekli bir devinim ve adaptasyon içerisinde olmuştur. Ticaret Mekteb-i Alisi’ne yakışır bir şekilde köklü bir İktisadi ve İdari Bilimler Akademisi oluşturan Marmara Üniversitesi; 1982 yılında Türkiye’nin en büyük üniversiteleri arasındaki yerini almıştır.

Göztepe, Haydarpaşa, Bağlarbaşı, Nişantaşı, Anadolu Hisarı, Kartal, Acıbadem ve Bahçelievler olmak üzere 8 kampüsü bulunan Marmara Üniversitesi; 13 fakülte, 11 enstitü ve 8 yüksek okul ile faaliyetlerini sürdürmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*