Mardan Palace Otel’i kim kurdu?

Son zamanlarda batma haberlerini duyduğumuz icralık olup da insanları çok şaşırtan devasa otel Mardan Palace Antalya otelinin sahibi kimdir ve nasıl kuruldu?

2009 yılında açılışı yapılan otel’in Dünya’nın en elit sosyetesi arasındaki namı çok derindir. Zira Moskova, Azerbeycan ve Avrasya Yahudileri arasında çok tanınmış biri olan Telman İsmailov’un çevresi bu oteli kalkındırmaya yetiyorda artıyordu. Toplamda 1.4 milyar dolara mal olan otelin bu denli bir masrafla inşa edilmesi, özellikle de Dünya ekonomik kriz dönemlerinde inşa edilmesi tepki çekmiştir.

Otel’in inşasında 500 bin kristal, onlarca kilo altın, milyonlarca dolar değerinde İtalyan mermeri ve mısır kumu(toplamda 550 ton kadar) kullanılmıştır. Türkiye’nin en büyük havuzuna sahip(toplamda 10 dönüm havuzu var) Mardan Palace 180 dönüm arazi üzerine kurulmuştur. Otel’de tasarlanan herşey olabilecek en lüks şekilde yapılmıştır. Menüsünde Rothschild şaraplarından beyaz havyara kadar her türlü lüks tüketim ürünü bulunan Mardan Palace otel’in açılışında Sharon Stone, Paris Hilton, Mariah Carey, Tom Jones, Richard Gere, Monica Belluci ve Seal katılmıştır. Hatta açılışta Kazakistan Cumhurbaşkanı dahi vardı.

Mardan Palace otel’in kurucusu kim?

Telman İsmailov adlı Azerbeycan asıllı olan ve etnik köken itibariyle “dağ yahudisi” olan aynı anda hem Türk hem de Rus vatandaşı olan Telman İsmailov kurmuştur. Kafkas yahudileri olarak da bilinen Dağ yahudileri Asya’da hazar denizinin kuzeyinde yaşarlar. Dünya’da 200 bin’i geçmeyen nüfusa sahiptirler. İsrailde 100 000 dağ yahudisi vardır. Telman İsmailov ise Avrasya Yahudileri Topluluğu’nun başkanlığını yapmıştır bir dönem.

Telman İsmailov

Kendisi çocukluğunu Azerbeycan’da geçirmiştir. Burada ilk olarak “Azerbeycan Halk Ekonomi Enstitüsü”‘nü birirmiştir. Ardından Moskova’da Plehanov Akademisi’nde tahsilini tamamlamıştır. 1989’da Rusya’ya göç eden Telman İsmailov burada kendi çocuklarının ve kendi isminin baş harflerinden esinlenerk “AST şirketler grubu’nu kurdu“. Bu şirket ile daha çok otelcilik, turizm, restoran işletimi gibi alanlarda yoğunlaştı. Yani yatırımlarını çoğunlukla hizmetler sektöründe yaptı. Mardan Palace oteli kurmadan önce sürüyle otel ve restoranın sahibi olan Telman İsmailov günümüze değin pek çok alanda ve sektörde başarılara imza atmıştır(tekstil ve inşaat alanlarında özellikle). Ancak Rusya ile olan bağlantılarının zayıflaması ve kreditörlerinden darbe yemesi ve 130 milyon dolarlık kredi borcunu ödememesi neticesiyle 2015’de; Mardan Palace, Telman İsmailov’un borçları nedeniyle icralık olmuştur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*